Of deze veronderstelling juist is? Ik betwijfel het. In Europa, waar voor 25 jaar de ziekenverpleging door vrouwen zich begon te ontwikkelen, was in het begin het aantal verpleegsters gering. Het ligt voor de hand, dat de baanbreeksters vrouwen waren met buitengewoon groote energie, die het verplegingswerk als eene roe ping beschouwden. Eene persoonlijkheid als Florence Nightingale is bij de vrouwelijke sexe even goed eene zeldzaamheid als bij de man nelijke. Vrouwen als de Bosch Kemper, Van Deventer, Reijnvaan, e. a. bestaan niet in zoo grooten getale, dat men die als type van een verpleegster kan beschouwen. Integendeel, toen allengs het verpleegster zijn een vak werd en zich vele vrouwen op dit vak toelegden, werd het gehalte der ver pleegsters steeds minder, en nu leest men telkens klachten over het gehalte der verpleegsters. Hen eischte van de verpleegsters veel werk voor geringe belooning. Het te verrichten werk is voor een groot deel meidenwerk. Men vergat, dat men daarvoor geen beschaafde en ontwikkelde vrouwen noodig had, dat men dit werk door meiden zou kunnen doen verrichten. Het gevolg was, dat men een groot aantal verpleegsters noodig had en kreeg, ten koste echter van de qualiteit. M.i. is het beter een klein verplegend personeel te hebben, dat zich dan ook uitsluitend met de zieken bemoeiten het werk waarvoor geen ontwikkeling vereischt wordt, te doen verrichten door niet speciaal geschoold personeel. Is een man dan nu ongeschikt voor ziekenverpleging? In geenen deele. Alle eigenschappen, die voor verpleger noodig zijn, kan een man ook leeren, indien de wil daartoe slechts bestaat. Is het werk van een horlogemaker, een kok, een apothekersbediende niet veel meer vrouwen- dan mannenwerk En toch zijn dit vakken, die vele man nelijke beoefenaars tellen. Hebben de broeders van Johannes de Deo niet overtuigend bewezen, dat de man zeer geschikt is voor ziekenverpleging Niet, dat de man méér geschikt is voor ziekenverpleging, wil ik bewijzen, doch wel, dat de man zich die geschiktheid even goed kan eigen maken als de vrouw, indien de wil daartoe slechts bestaat. Yele verpleegsters kozen haar vak gedreven door een vaak ziekelijke zoo-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 21