6 genaamde roeping, andere werden verpleegster na eene ongelukkige liefde. Deze aanleiding tot keuze van het vak zal men bij mannen niet zoo vaak aantreffen, en gelukkig, want dezulken worden door gaans niet de beste verpleegsters. De man zal het vak kiezen om een bestaan te vinden. Aanbod zal zich dus uitsluitend regelen naar het traktement en de verdere vooruitzichten. In de militaire ziekenverpleging is de man in het hospitaal en zeker te velde meer op zijn plaats dan de vrouw. In een militaire inrichting moet men tucht, discipline en onvoorwaardelijke gehoor zaamheid kunnen eischen. Daarom moet de ziekenverpleging in een militair hospitaal in handen zijn van militairen. Zeker, ook nu heb ben wij in de militaire hospitalen burgeroppassers, en wanneer die hun werk al te slecht verrichten, worden ze weggejaagd. Dit kunnen wij doen, omdat zich van hetzelfde soort, onmiddellijk weder anderen aanbieden. Geschoold, ten miDste goed geschoold en geëxamineerd burgerpersoneel is schaarsch, en indien men zoo iemand wegjaagt, krijgt men er een terug van veel minder qualiteit. Die zullen dus minder spoedig worden weggejaagd en men zou een ontbreken van militaire eigenschappen door de vingers moeten zien, uit vrees van veel slechter te gebruiken individuen er voor in de plaats te krijgen. Slechts van militairen kan men met goed gevolg onvoorwaardelijke gehoorzaamheid eischen en te velde hangt daarvan alles af. Te velde, en vooral op expeditie wordt daarenboven een physieke kracht geëischt, die men bij de vrouw slechts zelden zal vinden. Ook daarom zijn dus mannen te verkiezen. Alleen in de allergrootste hospitalen in de dames- en vrouwenafdeeling plaatse men vrouwelijke verpleegsters. Het ligt om velerlei redenen voor de hand, dat daar een verpleeg ster beter geschikt is, dan een verpleger. Zijn er mannen te vinden, die ziekenverpleger willen worden? Mjjns inziens: Ja! De ziekenverpleger heeft in het Nederl. Ind. leger tegenwoordig een slechten naam, getuige het weinig vereerende scheldwoord „boeboerlap" Nu hij maakt het er ook naar. Geheel gave ziekenoppassers (wat physiek, intellect en moreel be treft) zijn uitzonderingen. Een deel toch is ongeschikt voor den velddienst, een ander deel is danig dom en een nog grooter gedeelte

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 22