214 één jaar kunnen afleveren, is dus 2X 4X480 3840 Europeanen, 12 12 X 1 X 480 640 Amboineezen en —X 12 X 480 7680 inlan- ders. Dat is twee maal zooveel inlanders als Europeanen, wat weer aansluit bij bet principe om te velde in hoofdzaak van inlanders gebruik te maken, zoodat in buitengewone omstandigheden krachtige verster king van het inl. element zeer noodig zal zijn. Bij een oorlog tegen een buitenlandschen vijand moet, zooals nog besproken zal worden, die versterking van het inl. element nog groo- ter proportieën aannemen. Is hiermede de eigenlijke infanterie behandeld, nog werd niet gespro ken over de staven der bataljons. In 't algemeen worden de batal jons gecommandeerd door majoors of luitenant-kolonels, welken een luitenant als adjudant is toegevoegd. Sommige bataljons moeten echter gecommandeerd worden door lt. kolonels omdat de comman danten dier bataljons tevens zijn gewestelijk militair commandant. In totaal zullen er zijn 12 lt. kolonels en 23 majoors. De graad van adjudant-onderofficier vervallen zijnde, zoo is er geen enkele reden om de plaats, welke deze onderofficieren thans bij de bataljons innemen, door een onderofficier van anderen graad te doen innemen. De dienst van adjudant-onderofficier van de week kon zonder bezwaar gedaan worden door de serg. maj. van de compie®n., welke om de week dezen dienst van elkaar overnemen. Als thans moet bij den staf van elk bataljon een sergeant- en een soldaat-staf- schrijver zijn ingedeeld. De staftamboers, stafhoornblazers en kor- poraals-meesters-werklieden acht ik echter bij de staven der bataljons on noodig. Bij de depots en hulp-depots éér sergeant-of korporaal-hoornblazer (tevens tamboer), kleermaker en schoenmaker indeelende, worden de bestaande staftamboers en hoornblazers en mrs. werklieden over bodig. Het spreekt van zelf, dat de kleer- en schoenmakers bij de depots en hulp-depots aan 't hoofd zullen moeten staan van groote werkplaatsen met veel personeel. In afgelegen garnizoenen, waar geen contract kan worden gesloten met particuliere kleer- en schoenmakers, kan het soms noodig zijn, dat een geschikt persoon met de werkzaamheden van schoen- of kleermaker wordt belast. *7

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 234