In dergelijke garnizoenen worden daarvoor geschikte Eur. élèves ingedeeld. En de oefening der tamboers en hoornblazers bij de compie8n. der yeldbataljons zal men vragen. Deze komen daar voldoende geoefend aan, na bij de depots een leerschool te hebben doorloopen. Wordt het geleerde vergeten, dan gaan zij naar de depots terug en worden door anderen vervangen. Waar dus bij de staven der bataljons alleen de stafschrijvers over blijven, vervalt van zelf de functie van commandant van den kleinen staf voor den luitenant-adjudant. Ook de muziek der veldbataljons acht ik overbodig. Daarvoor in de plaats zouden vaste militaire muziekkorpsen alleszins reden van bestaan hebben. In de groote garnizoenen zouden deze bij de depots kunnen worden ingedeeld; op de hoofdplaatsen der buitenbezittingen bij de hulp-depots. Ik heb mij bij 8 der 18 depots en hulp-depots gedacht een muziekkorps, bestaande uit: 1 serg. maj. kapelmeester, 1 serg. onderkapelmeester, 3 korp. en 30 fus. muzikanten, de helft der muzikanten Eur. (van de 3 korporaals 2), de andere helft inl. en A.mb. Bij de overige depots en hulp-depots (in totaal 10) zou het muziekkorps kunnen bestaan uit 1 serg. kapelmeester, 2 korp. en 15 fus. muzikanten, van de muzikanten de kleinste helft Eur. De muzikanten zouden een afzonderlijke uniform moeten hebben, een vaste bezoldiging moeten genieten en zich alleen als muzikant moeten kunnen reëngagesrende aanvulling zou kunnen komen uit alle korpsen van het leger. Groote vermindering van uitgaven zal van eene dergelijke regeling wel niet het gevolg zijn, doch een aantal slechte soldaten zal dientengevolge uit de sterkte der compieën. verdwijnen, terwijl verwacht kan worden, dat door de mindere versnippering van krachten de verschillende muziekkorpsen meer zullen kunnen presteeren dan thans het geval *s. Ook in de grootere garnizoenen zal één goed muziekkorps meer op prijs worden gesteld dan drie of vier kleinere van minder gehalte Dat de bataljons in het gevecht wat aan de bataljonsmuziek zouden hebben, zullen wel niet velen beweren. Maar aanbeveling zou het verdienen om bij expeditiën één of meer der muziekkorpsen van de depots bij de exped. colonne in te deelen. In de bivaks te velde mag wel wat tot opvroolijking gedaan worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 235