drinkt meer alkohol dan, vooral in een zoo moeiefljke werkkring, past. Is 't wonder, dat slechts weinig flinke kerels zich aanmelden om „boeboerlap" te worden. Alleen van menschen, die opleiding verlangen, kan men verwachten, dat ze goede verplegers kunnen worden. Ons tegenwoordig personeel verlangt die opleiding niet. Bijna allen hadden een andere drijfveer om bij den hospitaaldienst geplaatst te wordenslechts enkele van hen bezitten de eigenschappen, die noodzakelijk zijn, om tot zieken verpleger gevormd te kunnen worden. Yaak zal in de tegenwoordige omstandigheden een korpscomman dant het onaangenaam vinden, dat een flink soldaat hem zegt, over te willen gaan bij den hosp. dienst en te recht. Wat kan nu een flinken kerel bewegen zich bij dien dienst vrijwillig aan te melden. Alles, behalve ambitie, of lust tot het vak, want het is geen vak. Een ieder, die genoten heeft van een goede ziekenverpleging, zal do waarde daarvan erkennen. Indien dus de gelegenheid geboden wordt, tot een goeden verpleger gevormd te worden, zulien zich wel jonge mannen daarvoor aanmelden, indien zij slechts een prikkel heb ben en die kunnen wij hen bieden in den vorm van promotie. Zoodra eenmaal de stand van ziekenverpleger daar is, en de verplegers hun taak met liefde en goed vervullen, zoodra de zieke militair eens de zegeningen van een goede verpleging heeft genoten, zal de scheldnaam verdwijnen ja, zal het ziekenverpleger zijn een betrekking wordendie hoog ge waardeerd wordten dan zal men niet neerzien op een flinken kerel, die met 't doel verpleger te worden, plaatsing vraagt bij den hosp. dienst. Hoogstwaarschijnlijk zullen de leerling-ziekenverplegers wel uit het leger te recruteeren zijn, omdat, zooals ik later wil aantoonen, het aantal werkelijke verplegers niet al te groot behoeft te zijn; onze tegenwoordige ziekenoppassers en handlangers toch moeten blijven bestaan als ziekenoppassersen belast worden met al het werk op de zalen, dat niet onmiddellijk den zieken betreft. Yoor hen is de cursus in verbandleer, zooals die tegenwoordig gegeven wordt, noodig en voldoende. Buitendien hebben we echter noodig werkelijke verplegers. De met de politie in de militaire hospitalen belaste adjudant-onder- officiereD, sergeant-majoors en sergeants, moeten, willen ze hun gezag

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 23