220 toestand geboren kunnen worden, dat bij de reservebat0118, een tijdelijk niet benoodigd overcompleet aanwezig is. Geen enkel bezwaar kan er dan bestaan tegen het tijdelijk uitbreiden van het aantal compieën. bij die batons.zoodra mogelijk kan dan de capaciteit der recruten» bat™8, worden verminderd, het overcompleet zal insmelten en daarna alles wederom tot den normalen toestand terugkeeren. Het blijkt dus, dat aan het bestaan van reservebal™3. vele voor deden zijn verbonden. In de eerste plaats maken zij eene meer rationeele aanvulling met gelijktijdige betere oefening mogelijk. In de tweede plaats doen zij dienst als buffer, zoodat de eigenlijke veldinfanterie niet de zware schokken zal te verduren hebben, die anders bij plotselinge groote verliezen en daarop volgende groote aanvulling onvermijdelijk zijn. Alleen als alles op't spel moet worden gezet, gaan deze voordeden verloren. Dan worden de reservebat™3, opgelost ter versterking van de veldinfanterie en moeten de tot op de uiterste grens uitgebreide recrutenbat™8. (zoo mogelijk ook nog in aantal vermeerderd) trachten de verliezen zoo goed mogelijk aan te vullen. Doch met een leger van ongeveer 45000 man zal zich dit uiterste wel niet voordoen dan bij een strijd om het bezit van onze koloniën met een vreemde mogendheid. Later zullen wij zien hoe in dat geval de tijd, die verloopt tus- schen het uitbreken van den oorlog en het landen van een vijande lijke troepenmacht kan worden benut om het leger voor den beslis- senden strijd krachtig toe ,te rusten. Is het mij gelukt in 't voorafgaande in ruwe trekken een voldoend duidelijk beeld te geven van de aanvulling, zooals ik mij die gedacht heb In dat geval zal een uiteenzetting van de groote voordeeien daaraan verbonden wel niet noodig zijn. Zeker zullen er nog talrijke bezwaren uit den weg te ruimen zijn als het tot eene practische toe passing zou komeD, maar m. i. zullen vele dier bezwaren wel te vermijden zijn, terwijl de andere ruimschoots zullen worden opgewogen door de belangrijke voordeeien. Een enkele uitweiding nog. Er heeft eene logische opschuiving plaats van het beginpunt, de recrutenbat™8., naar het eindpunt, de veldbal™3, of de garnizoensinfan- terie, terwijl zij, die tijdelijk uitvallen, bij de reservebat™3, worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 240