225 In ieder geval is op deze wijze steeds een kern van geoefend per soneel bijeen te brengen. Omdat zij door den aard hunner werk zaamheden moeielijker te vervangen zijn, is hierboven aangenomen, dat de chef-koks, de assistent-koks en de magazijnskoelies bij hunne compie. blijven, zoodat deze geëmployeerden dus alleen met hunne afdeelingen te velde gaan, tenzij zij voor aanvulling naar een der compieën. te velde worden overgeplaatst. In het garnizoen is het kader van de week belast met het toezicht over de geëmployeerden, terwijl speciaal de serg. van de week, onder den luitenant van de week, het toezicht heeft op het keukenpersoneel en tevens het menageboek bijhoudt. Uit een en ander blijkt, dat de meesten der militaire geëmployeerden geschikt zullen moeten zijn voor den velddienst, dus dat minder valiede soldaten alleen als ass.-kok of magazijnsknecht zullen kunnen overgaan. In het algemeen zou moeten gelden, dat het korps samen gesteld werd uit vrijwilligers, die aan eene strenge keuring onder worpen zouden moeten zijn. De chef-koks komen natuurlijk voort uit de assistent-koks. Mili taire graden zouden de geëmployeerden niet moeten bekleeden; een eenvoudige uniforme inlandsche kleeding zou hun moeten wor den verstrekt, met verschillend distinctief voor verschillende emplooien. Het eten zou uit de menage moeten worden verstrekt, vooral voor het keukenpereoneel is dat een gebiedende eisch. De tractementen zouden b.v. wekelijks kunnen worden betaald en zullen na een zeker aantal jaren dienst moeten opklimmen. In 't algemeen zou de bepaling moeten gelden, dat voor ontbrekende of zieke geëmployeerden vrije koelies kunnen worden ingehuurd, waarvoor door den compagniescommandant over de vrijgekomen trac tementen moet kunnen worden beschikt. Bij de Europeesche compieën. zouden chineesche koks waarschijnlijk het beste voldoenals deze van 20 tot f 25 tractement per maand ontvangen en daarbij kleeding en eten vrij hebben, dan zal het aan liefhebbers wel niet ontbreken. Bij goed toezicht zal de betere bereiding van het eten tot bespa ring leiden. Hiermede is de weg aangegeven, die ik zou wenschen in te 3laan; verdere details kunnen hier achterwege blijven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 245