229 opname van afgeëxerceerde recruten, de derde van tijdelijk geschikten als bovengenoemd. In het commandement van Oost-Java zijn gelegerd 2 veldbat°ns1 reservebat011, en 1 inl. recrutenbat™. De drie inl. compie°n. van dat reservebat011. nemen de afgeëxerceerderecruten van het recrutenbat011. op, de twee Ear. compieën. de tijdelijk alleen voor den dienst in een koel klimaat geschikte militairen. Zonder met de vroeger gestelde regels voor de aanvulling van de reserve bat™8. in strijd te komen, wordt op deze wijze het maandelijks terug- keerend kostbaar verplaatsen over groote afstanden zooveel mogelijk beperkt. Dat alle recrutenbat0119. op Java zijn gelegerd en niet, als thans, één (het 4d° Dep. Bat™.) ter Westkust van Sumatra acht ik voor eerst bepaald noodig. Eerst als de communicatiemiddelen op Suma tra zoodanig zijn verbeterd, dat aanvulling der verschillende troepen- deelen van uit een centrum mogelijk is zonder kostbare zeereizen, zou het verplaatsen van één der recrutenbat™3. naar Sumatra over weging verdienen. Het spreekt van zelf, dat alsdan ook één der reservebat0113, aldaar zou moeten worden gelegerd, zooals thans b.v. voor Oost- Java werd vastgesteld. De legering van drie der vijf Amb. bat™3, in Midden-Java heeft zijn goede reden, ook het Eur. en Amb. recrutenbat™., behoort daar eigenaardig thuis. Twee der inl. recrutenbat™3. in West-Java en het derde in Oost-Java te plaatsen, dunkt mij ook voor de hand liggend. Javanen (grootendeels afkomstig van Midden-Java) en Scenda- neezen zullen in 't algemeen bij het recrutenbat™ in Oost-Java moe ten worden opgeleid; Javanen en Madoereezen bij dat in West-Java. De overige inl. landaarden kunnen natuurlijk willekeurig over de inl. recrutenbat™8. worden verspreid. Op deze wijze zullen de minder vertegenwoordigde elementen opgaan in het Javaansch element, terwijl toch niet gezondigd behoeft te worden tegen den regel, dat pas aangenomen militairen hun eersten diensttijd moeten doorbrengen in een landstreek met een hun vreemde bevolking. Bij de indeeling der verschillende troependeelen is ook rekening gehouden met het vermoedelijk meest rationeele verdedigingsstelsel van Java, d. i. de concentratie van het leger in Weet-Java, een

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 249