8 kunnen blijven handhaven, beschouwd worden als hoofd verplegers. Op de officierszalen, onderofficierszalen en vooral op de zalen, waar ernstige patiënten (lijders aan inwendige, chirurgische en oogziekten) worden verpleegd, dienen ontwikkelde en denkende verplegers te zijn en niet uitsluitend oppassers of verpleegmachines. Het hout waaruit men verplegers snijdt is zeldzaam. Een leerling verpleger moet aan zekere vrij hoog gestelde eischen voldoen. In de allereerste plaats moet bij den leerling de lust bestaan verpleger te worden. Heeft hij daarbij eene ontwikkeling, voldoende om den cursus te kunnen volgen, dan hangt het verder van zijn leermeester af, wat er van hem terecht komt. Leerling-verplegers mogen niet te oud zijn wanneer ze als zoodanig worden aangenomen, en ik meen, dat men als grens zal moeten aan nemen den vijfentwintigjarigeu leeftijd. Over het algemeen zal het dan bij hen reeds 10 of meer jaren geleden zijn, dat ze studeerden. Het vak zelf en vooral het studeeren daarvoor is voor hen geheel nieuw. Men zal dus m i. wel kunnen aannemen, dat mannen, die ouder dan 25 jaar en de studie ontwend zijn niet meer daarvoor geschikt zullen zijn. Eene uitzondering zou ik wenschen te maken voor korporaals en onderofficieren, die reeds bij den hospitaaldienst geplaatst zijn en toch opleiding verlangen. Ook voor de ziekenoppassers, die verzoeken den cursus te mogen volgen zou in clen beginne eene uitzondering gemaakt kunnen worden, indien ze overigens ten minste ruim aan de gestelde eischen voldoen. Zij mogen echter al niet ouder zijn dan 32 jaar, wil men nog succes van hunne opleiding verwachten. Iedere leerling-verpleger zal een examen moeten afleggen om het bewijs te leverer, dat hij met vrucht den cursus zou kunnen volgen. Hij moet daartoe aan de volgende eischen kunnen voldoen. Het schrijven van een goede hand Het lezen van een eenvoudig verhaal, een rapport of een opdracht in de Hollandsche taal en het bewijs leveren, dat hij het gelezene heeft begrepen Het maken van een eenvoudig opstel, of van een rapport in het Hollandsch zonder al te grove taalfouten. Liefst late men den candidaat een opstelletje maken over een zeer

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 24