230 observatiekorps in Midden-Java (hoofdzakelijk ter bescherming van den verkeersweg tusschen Oost- en West-Java en ter bewaking van de vorsten van Solo en Djocja) en een observatiekorps in Oost-Java (hoofdzakelijk ter verdediging van Soerabaja tegen een coup-de-main). In 't geheel zijn op Java gelegerd 10 veldbat0113., terwijl in de 11 Eur., 3 Amb. en 12 inl. compieën. van de reservebat011', stof aanwezig is voor de onmiddellijke vorming van nog 5 veldbaton9., waarna nog zes Eur. compieon overblijven tot vorming van nieuwe veldbat0113. zoodra de recrutenbat0113. de daarvoor benoodigde inlanders hebben afgeleverd. Zonder bezwaar kan dus op Java worden geformeerd een expeditionnaire colonne van 6 of 7 veldbataljons. Er blijven dan nog 9 a 8 veldbat0113. op Java achter (waarvan 4 of 5 bestemd worden ter aanvulling van de expedit. colonne) en verder 1 kaderbataljon, 4 recrutenbat01136 Eur. compieën. van de reserve- bat003. en de manschappen bij de depots. Zijn bijtjjds de recruten bat0118. op grooter sterkte gebracht, dan kan elke maand gerekend worden op 3 compieën. (18 klassen van 30 man) afgeëxerceerde inl. recruten. Elke maand kan dus opnieuw een veldbat011. worden gevormd met één der zes Eur. compieo11., die van de reservebat0113, beschikbaar bleven. Zelfs als de nood zoo hoog gestegen is, dat alle tien de beschikbare veldbat0113. tijdelijk naar de buitenbezittingen moeten worden gezonden, behoeft nog voor Java niet te worden gevreesd, mits intijds alle recrutenbat0113. op maximumsterkte zijn gebracht. Door het doel matig verdeelen der vijf uit de reserve nieuw geformeerde veldbat0113. en der zes overblijvende Eur. compieën. van de reservebat0113, over de verschillende garnizoenen, kan veilig de tijd worden afgewacht, dat de recrutenbat0113. stof leveren voor nieuwe bat0113. Desnoods kunnen in dergelijke ernstige omstandigheden de militairen van de depots worden gewapend en voor garnizoensdiensten worden gebruikt, terwijl ook het kaderbaton. voor dergelijke diensten benut kan worden en de schietschool tijdelijk kan worden opgeheven om de beschikking te krijgen over daarbij ingedeelde officieren en het daarbij aanwezige kader Het is echter hoogst onwaarschijnlijk, dat een inl. vijand een dergelijke krachtsinspanning zal noodig maken, nu ook in de verschillende gewesten

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 250