234 en de commandanten van leger en vloot te hooren, doch is door hunne adviezen geenszins gebonden. Zoodra de staat van oorlog is af gekondigd, treedt een exceptioneele toestand in, waarbij de Gouverneur- Generaal, namens de Koningin regeerend, alle gezag in zijn persoon vereenigt Hij voegt zich toe als raad-adviseurs alle personen, die hij in zijn onmiddellijke tegenwoordigheid wenscht te houden om hem van raad te dienen en draagt deze alle werkzaamheden op, die hij noodig acht. Uit de raad-adviseurs wijst hij den meest geschikten aan om hem eventueel op te volgen, tenzij van te voren hieromtrent door de regeering in Nederland bevelen mochten zijn gegeven. Uit een en ander volgt, dat met de afkondiging van den staat van oorlog de Raad van Indië is ontbonden en dat na die afkondiging van bevelen uit Nederland geen sprake meer zal mogen zijn. Daaren tegen zal de minister van koloniëa alle pogingen moeten aanwenden om uit Nederland leger en vloot in de kolonie te versterken en zal hem moeten zijn opgedragen al 't mogelijke te doen om aan eventueels aanvragen of verzoeken van den Gouverneur-Generaal te voldoen. De legercommandant wordt Militair Gouverneur van het eiland Java. Als zoodanig heeft hij direct onder zich alle hoofden van bestuur en daarmede dus alle gezag op het eiland in handen. Tijdelijk moet alles ondergeschikt zijn aan het ééne groote doel, het behoud der bezittingen daarbij moet het leger op den voorgrond treden en de opper bevelhebber van dat leger over alle hulpmiddelen kunnen beschikken. Op de buitenbezittingen worden de gewestelijk militaire comman danten hoofd van bet gewest met den titel van Militair Gouverneur. Alle civiele en militaire autoriteiten in het gewest zijn aan den Militairen Gouverneur ondergeschikt en dus ook het hoofd van ge westelijk bestuur. Deze behoudt zijn titel en staat den nieuwen titularis naar vermogen ter zijde. Waar het mogelijk is, zal echter aan het verdedigen van meerdere gewesten van uit één centrum de voorkeur dienen gegeven te worden. In het algemeen verdient het dan echter aanbeveling om reeds in normale omstandigheden het commando over alle troepen- afdeelingen in die gewesten in één hand te vereenigen. Deze autoriteit wordt dan Militair Gouverneur over de verschillende gewesten, welke zijn commandement omvat, zoodra de staat van oorlog is afgekondigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 254