235 Waar dergelijke combinaties alleen voor de verdediging tegen een buitenlandschen vijand wenschelijk zijn, mag het feit, dat normaal het militair gezag over meerdere personen verdeeld is, daarvoor geen beletsel zijn. In een dergelijk geval dient dus van te voren bepaald te zijn welke der militaire autoriteiten, na afkondiging van den staat van oorlog, als Militair Gouverneur optreedt. Ook het andere geval kan zich voordoen, nl. dat splitsing noodig wordt, waar in gewone tijden het militair gezag in één hand berust. Ook hiervoor moet van te voren het noodige worden vastgesteld, want een ieder moet weten welke taak hem wacht, welke plaats hij tijdelijk zal moeten innemen wanneer deze exceptioneele toestand intreedt. Op de kleinere eilanden, waar zich alleen garnizoenstroepen bevinden, moeten dan ook de commandanten dier troepen van in- etructiën zijn voorzien over hunne verhouding tot het civiel bestuur na het afkondigen van den staat van oorlog. Men zij echter niet te vreesachtig om in uren van gevaar ook aan betrekkelijk jonge menschen groote belangen toe te vertrouwen, de geschiedenis leert hoe juist in dergelijke gevallen energie en veerkracht tot hun recht komen en ruimschoots opwegen tegen mindere ervaring. In 't algemeen moet vaststaan, dat alle Militaire Gouverneurs direct ondergeschikt zijn aan den Gouverneur-Generaal, het legerverband is dus tijdelijk opgeheven. Dit maakt wel eene nauwkeurige regeling betreffende troepenverplaatsingen en dergelijke noodzakelijk, doch deze regeling moet ook om velerlei andere redenen tijdig zijn vast gesteld. Daarentegen is het noodig, dat, waar onderdeelen zelfstandig verdedigd moeten worden, in elk van die onderdeelen de troepen macht één geheel vormt, een legertje op zich zelf. Zoo weet een ieder op welke troepenmacht hij kan rekenen voor de verdedigiug van het hem toevertrouwde onderdeel en kan dus alle maatregelen nemen, welke hij noodig oordeelt, om met de plaat selijke hulpmiddelen te woekeren; ook met het oog op versterking van de troepenmacht onder zijne bevelen. Het is duidelijk, dat voor de Militaire Gouverneurs tijdig algemeene instructies moeten zijn vastgesteld, doch daarbij worde nooit vergeten, dat detailregeling in deze niet alleen absoluut onmogelijk is, maar ook tot verderfelijke uitkomsten moet leiden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 255