238 gebracht, terwijl, indien meer tijd beschikbaar mocht zijn, de verdere vorming bij de veldbat0113. zal kunnen geschieden. Verder op één maand van voorbereiding rekenende, kunnen 6 maanden, nadat de staat van oorlog is afgekondigd, door de gezamenlijke recrutenbat0113. op Java zijn afgeleverd 4X480 1920 Eur., 480 Amb. en 5760 inl. Hieruit kunnen worden gevormd ruim 10 Eur., ruim 2 Amb. en ruim 30 inl. compieën. De Amb. compie®n. kunnen, zoolang de ingetreden verliezen nog niet tot opheffing noodzaken, als 5de compie. bij de Amb. veldbat0113. worden ingedeeld, dan wel als gedetacheerde compie°n. worden benut. Uit de Eur. en in). compieën. worden 10 nieuwe veldbatons. gevormd, waardoor het aantal veldbat0113. op Java tot 25 stijgt. Wordt dus door buitengewone maatregelen de aanvulling opgevoerd, evenzeer is het zaak de verliezen zooveel doenlijk te beperken. Om de werving te bevorderen, zal het noodig zijn behalve de gewone huismiddeltjes (als het verhoogen van premie en aanbrenggeld) nog andere middelen uit te denken. Daarvoor beveel ik aan het open stellen van de gelegenheid om een verbintenis aan te gaan tot na afloop van den oorlog, met een maximum van b.v. twee jaar. Het Bpreekt verder van zelf, dat in deze omstandigheden het geheele rader werk van bestuur in beweging wordt gezet om in 't belaDg van de werviüg te werken. Om de verliezen te beperken zou het aanbe veling verdienen in de engagementsakte van elk militair op te nemen, dat hij zich verbindt om, als door den Gouverneur-Generaal den staat van oorlog is afgekondigd, te blijven doordienen tot deze excep- tioneele toestand heeft opgehouden te bestaan. In deze periode gelden dus de bepalingen omtrent paspoort en gagement niet, niemand kan de gelederen verlaten, tenzij door afkeuring voor alle militaire dien sten. Zoo wordt ook voor officieren gedurende dezen tijd het recht op pensionneering opgeschort. In eene bepaling als b.v., dat elke maand dienst in deze periode voor twee maanden in rekening wordt gebracht, zou een compensatie moeten worden gezocht voor uiterste krachtsinspanning in een gevaarvollen tijd. Het wil mij voorkomen, dat door maatregelen in dezen geest zoowel de werving van inlanders als die van Europeanen de verwachting nog zal overtreffen, terwijl mede de verliescijfers belangrijk zullen dalen. Mocht de werving

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 258