belangrijk en algemeen bekend geacht historisch feit en over een reis, omdat men daaruit eenigszins de algemeene ontwikkeling zal kun nen beoordeelen. Men late desnoods hemzelf het onderwerp kiezen. Het rekenen (n. 1. de vier hoofdregels) met eenvoudige getallen en met tiendeelige breuken, de laatste niet verder gaande dan ééu decimaal. Begrip van gewone breuken. Dat een candidaat een zeer goed strafboek moet hebben, is bijna overbodig te zeggen. Straffen voor dronkenschap moeten ten eenen- male ODtbreken. Liefst zou ik zien, dat de candidaat geheel ont houder was, doch dit zal voorloopig wel tot de vrome wenschen blijven behooren en in ieder geval dient de leeraar zooveel moreel overwicht op zijne leerlingen te hebben, dat van onmatig alcohol gebruik geen sprake kan zijn of wel, dat hij ze overtuigt van het nut van geheel-onthouding. De eischen, die men een candidaat-verpleger stelt, zijn dus voor fuseliers zeer hoog. Voor een vak, dat zooveel studie, zooveel intel lect en zooveel ambitie eischt echter m. i. niet te hoog. Of de leerling lust in zijne betrekking behoudt, is overigens grooten- deels afhankelijk van zijn leeraar. Men heeft echter niet het recht dit alles te eischen zoader belooning en deze is minder gemakkelijk. Financieel is de belooning voorshands wel voldoende, doch er moet een andere prikkel voor den leerling bestaan om met ijver een zoo groote studie te beginnen en te volbrengeD, en deze is zonder financieele bezwaren te vinden in promotie. Het aantal verplegers behoeft niet groot te zijn, omdat het gediplomeerd kader een grooten invloed zal uitoefenen op het werk van die minderen, welke geen opleiding verlangen. Men stelle enkele der beste leerlingen b.v. 4 van de 12 na één jaar studie aan tot korporaal en de overigen onmiddellijk na een met goed gevolg afgelegd examen. In de eerste plaats geëxamineerde korporaal-verplegers stelle men aan tot onderofficier en uitsluitend de als ziekenverpleger geëxamineerde onderofficieren moeten promotie kunnen maken tot sergeant-majoor en adjudant-onderofficier. De eisch, dat deze menschen in een ziekeninrichting dienst doen als hoofdverpleger is toch zeker niet onbillijk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 25