240 zullen geschikte officieren tijdelijk daartoe worden onttrokken aan de veldba.tons. of de garnizoensinfanterie in het gewest. Er moet echter op gerekend worden, dat het zaak zal zijn zoo mogelijk de troepenmacht in elk gewest met materiaal uit andere gewesten aan te vullen. Daarmede te wachten tot de opleiding is voltooid, is niet raadzaam, daar het te verwachten is, dat geregelde communicatie over zee spoedig niet meer mogelijk zal zijn. Ook hieromtrent dienen dus van te voren voorschriften te zijn gemaakt. Zoo kan het op Celebes aangeworven materiaal naar de Zuid- Oostkust van Borneo worden overgevoerd, b v. tot een maximum van 2 X 480 960 of 1000 man. Is meerder materiaal voorhanden dan kan dit naar Java worden gezonden en kunnen daarvoor een gelijk aantal Javanen in de plaats komen. Omtrent soldatenmateriaal op Borneo is niets bekend, met Dajaks werd nog geen proef genomen behalve voor hulpdiensten in het eigen land, mag dus hierop niet gerekend worden. Na de aanvulling van Java en Celebes kan dus verder de troepenmacht op Borneo op geen versterking rekenen. Op de Zuid-Oostkust zal die sterkte dan zijn 11 /2 veldbat0". (reeds aanwezig), 1 Eur. compie. (van Java) en 5 inl. compieën. (van Celebes) en verder minstens 2 compieën. en 3 det. garnizoensinfanterie. In totaal dus, buiten de garnizoensinfanterie, 3 veldbal0"8., waarvan één uitsluitend inl., de overige uit 1 compie. Eur. en 3 compieën. inl. bestaande. Op de Westkust is de sterkte 1 veldbat0". (reeds aanwezig), 5 compieën. inl. (de beide recrutencompi00". van Java) en 3 det. garnizoensinfanterie, of in totaal, zonder de garnizoensinfanterie, ruim 2 veldbat0113., waarbij echter slechts 1 compie. Eur. Op Celebes is de sterkte l1^ veldbat0". (reeds aanwezig), 1 compie. Eur. (van Java), 5 compieë". inl. (2 recrutencompie®n, van Java) en 3 compie0n. en 1 det. garnizoensinfanterie, terwijl verder misschien nog manschappen van Java worden ontvangen (zie boven), doch zeker in het gewest nog manschappen kunnen worden aangeworven. Drie veldbat0"3., waarbij 3 Eur. compie0" zijn dus behalve de garnizoens infanterie zeker aanwezig, terwijl allicht nog een 4de, uit 4 inl. compieon. bestaande, kan worden gevormd. Ook Sumatra zal niet veel bruikbaar materiaal voor het leger leveren, Atjeh waarschijnlijk uitgezonderd. Pogingen moeten dus

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 260