246 Deze nieuw aangestelden komen echter gelijktijdig met de uit breiding van de veldinfanterie voor indeeling daarbij beschikbaar, zoodat zij begrepen zijn in de boven aangegeven cijfers omtrent het meer benoodigde kader. Bij het tekort aan inl. kader valt dadelijk het enorme gebrek aan korp. op. In totaal zijn er normaal bij de infanterie 1702 inl. korp. en voor de uitbreiding alleen zijn er 1314 beuoodigd. De meest intelligente en de om andere redenen daarvoor in aanmerking komende inl. fus. moeten dus tot korp. worden bevorderd. Yan de 17111 inl. fus., welke in de normale sterkte van het leger zijn begrepen, moet dus ongeveer het 1/l3 gedeelte korp. worden gemaakt. Niet voor niets werd dus vroeger de eisch gesteld, dat in 't al gemeen de korp. slechts de voorgangers van hunne groepen moeten zijn, zoodat zij weinig meer kennis behoeven te bezitten dan een gewoon fus. Indien het noodig geoordeeld mocht worden, dat onder leiding van de niet voor plaatsing bij de veldinfanterie geschikte officieren nieuwe reterves worden geoefend, dan zou daarvoor aan kader benoodigd zijn bij 5760 recruten, uitmakende 12 compieën. op maximumsterkte (hierbij is verondersteld, dat 2 compieën. uit Eur., de overige uit inl. bestaan), 12 serg.-maj., 212 Eur. serg., 80 Eur. korp. en 400 inl. serg. Hiermede zou dus het tekort aan kader nog belangrijk stijgen, wat nog zwaarder weegt door het feit, dat voor recrutenopleiding onder dergelijke omstandigheden het beste kader nog niet goed genoeg is. Waarschijnljjk zal het dus wel beter zijn om geen nieuwe reserves meer te oefenen, doch alle krachten aan te wenden ter vervollediging van de oefening der jonge veldinfanterie. De overblijvende officieren, die niet bij de veldinfanterie kunnen worden ingedeeld, zijn dan beschikbaar en kunnen bij de garnizoens- infaDterie worden geplaatst, dan wel in sedentaire betrekkingen nuttig werkzaam zijn. Thans kom ik weer terug op het eigenlijke onderwerp, dat ons nu bezighoudt, nl. de gevolgen van de afkondiging van den staat van oorlog. Een der onmiddellijke gevolgen is, zooals wij gezien hebben, troepenverplaatsing op groote schaal. Dit troepenvervoer zal bijna geheel over zee moeten geschieden, terwijl het te voorzien

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 266