11 Discipline, waar de discipel boven den leermeester staat is wel moge lijk doch onlogisch, het komt mij daarom wenschelijk voor de geëxa- mineerden in hun rang superieur te maken aan de niet geëxamineer- den, dus de gediplomeerden in hun rang in anciënniteit boven de niet gediplomeerden te plaatsen. Natuurlijk kost het tijd 72 leerlingen op te leiden tot verpleger, Aanremende, dat een cursus in ziekenverpleging twee jaren duurt, kan dus eerst na verloop van dien tijd een zeker aantal verplegers beschikbaar zijn. Het eerste jaar zal het aantal leerlingen, dat zich opgeeft, het grootst zijn, omdat daarvoor een deel van onze tegen woordige ziekenoppassers in aanmerking zal komen. Indien de cursus begint met 16 leerlingen en er ieder jaar 8 bij komen voor een nieuwen cursus, zullen er na twee jaar 12 verplegers afgeleverd kunnen worden en vervolgens ieder jaar 6, indien men aan neemt dat jaarlijks 25 pCr. der leerlingen uitvalt door ziekte, onvol doenden aanleg, gebrek aan ijver etc. Er zullen twee scholen noodig zijn, omdat aan één hospitaal op den duur niet wel mogelijk meer dan 16 leerling-verplegers tegelijk praktisch kunnen worden gevormd. Na vijf jaar is dan ons geëxamineerd personeel compleet en één opleidingsschool kan blijven bestaan, terwijl er kan worden gerekend dat ze ieder jaar, indien dit noodig is, een 12 tal verplegers kan af leveren. Ter bespoediging is het echter wel mogelijk voor één jaar (het 2e) 24 verplegers te plaatsen. Zoo noodig kunnen aan den door ons besproken cursus een aantal burgers, die aan dezelfde eischen tot toelating zouden moeten vol doen, deelnemen. Evenwel is het te verwachten, dat deze na een met goed gevolg afgelegd examen óf een veel hooger loon eischen óf in het particuliere eene betrekking zoeken. Wenschelijker is het bovendien om de reeds genoemde redenen in een militair hospitaal uitsluitend militair personeel te hebben. De diensturen van het mindere personeel zijn zóó geregeld, dat er voldoenden tijd overblijft voor studie. Buitendien is er, ofschoon dit niet officieel kan worden gelast of zelfs toegestaan, op de wacht ook wel gelegenheid om een leerboek of dictaat in te zien. Het eenige

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 27