252 3s. Veldhouwitsers en mortieren, op dezelfde wijze uitgerust als sub 2®. Dat wij de sub 1® genoemde vuurwapenen tegenover ons zullen zien, zal niemand mij tegenspreken; de wapenen sub 2® en 3® ver- eischen misschien eenige nadere toelichting. Rookzwak buskruit bij veldgeschut en ook granaten, gevuM met sterk explosieve stoffen (belliet, ecrasiet, meliniet, cresiliet en schiet katoen) zijn inderdaad bij de meeste Europeesche legers reeds in gevoerd, en waar dit nog niet is geschied, zal de invoering onge twijfeld niet lang meer op zich laten wachten. De mijnwerking der brisante granaten is, zooals bekend, veel grooter dan die der buskruitgranaten, terwijl de hevige knal en de groote uitwerking ongetwijfeld een diepen moreeien indruk veroor zaken. Gebruikt men deze brisante G. met tijdbuis, dus als G. K., dan worden door de hevigheid der explosie nog scherven weggeslingerd, onder een hoek van 55® met de kogelbaan (zie fig. 1). Door de zelfde oorzaak echter blijft er een kegel van 60° 90° tophoek vrij van scherven, waaruit volgt, dat <fe uitwerking wel zeer hevig, doch de diepte van het getroffen oppervlak zeer klein is. Dit maakt een zeer nauwkeurig inschieten en eene zeer juiste tempeering noodig, redenen, waarom in sommige landen van het gebruik der brisante G. als granaatkartets is afgezienin andere landen echter voorziet men de granaat van een tijdschokbuis, met zeer regelmatig brandenden sasring, vooral met het oog op het gebruik tegen troepen achter dekkingen, die aldus onder een hoek van 60° en meer kunnen worden getroffen (zie fig. 1). Waar dus in sommige landen (b. v. Duitschland) van de brisante granaten met tijdschokbuis met succes gebruik schijnt te worden gemaakt, moeten wij er op rekenen, ook deze aanvalsmiddelen tegen over ons te zien. Wat betreft de veldhouwitsers en mortieren, in de eerste plaats dient men hieronder te rekenen het lichte berggeschut, dat bij ver scheidene staten in gebruik is. Yerder zijn echter bij verschillende legers veldhouwitser- en mortier batterijen van zwaarder kaliber (1215 c.M.) in gebruik, ook speciaal met het doel om troepen achter dekkingen te beschieten. Wat

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 280