258 dat men achter de schutters beter gedekte gemeenschappen zou ver krijgen. Deze zijn echter bij loopgraafjes voor 1 sectie 35 M.) absoluut overbodig. Dekking tegen vuur in den afwachtings- en gevechts toestand, zonder toepassing van horizontale dekkingen, kan men toch niet beter verkrijgen dan in de loopgraaf voor staande schutters aanwezig is. De dekkingshoogte van 0,80 M. en 1.20 M., resp. voor knielende en staande schutters, is voor kleine inlanders wel wat groot, om hun wapen naar behooren te hanteeren. Door het relief, dat toch reeds geringer is dan in Europa (waar het resp. 0,90 M. en 1,40 M. geno men wordt) nog meer te verkleinen, zouden echter de grootere man schappen te veel zijn blootgesteld. Waar de schutter niet naar behooren zijn wapen kan hanteeren, neme hij dus iets van de borstwering af. Yoor afwachtingsdekking der soutiens kan men een loopgraaf als voor staande schutters maken, maar wat smaller (1 M.) en dieper (0,90 M)bij onvoldoenden tijd make men de ingraving en de ophoo ging dezer loopgraven wat smaller, doch even diep en hoog. Mochten dergelijke dekkingen bij uitzondering voor de reserves noodig zijn, dan kan men ze evenzoo maken. Natuurlijk moet men bij hoogen grondwaterstand, en een enkelen keer om beter uitzicht te verkrijgen, andere profielen toepassen, dan die volgens fig. 2 en 3, nl. een hoogere borstwering bij dezelfde bovendikte. Den benoodigden grond verkrijge men dan door verbree ding van de ingraving en liefst nooit door een voorgrachtje, daaj dit zich door hare kleur aan den vijand zou verraden. Kan men absoluut niet ingraven zonder op grondwater te stuiten, dan is een voorgracht echter een noodzakelijk kwaad. Bij lossen grond zal men soms de wanden der ingraving niet vertikaal kunnen afstekendit verandert echter zeer weinig aan het profiel, Een loopgraaf voor liggende schutters, zooals sommigen die wen- schen, lijkt mij onnoodig toe. De aanvaller en ook de verdediger, wanneer deze laatste geen tijd heeft dekkingen aan te leggen, zullen liggende vuren, doch een dekking voor die houding zal de schutters absoluut niet beveiligen tegen G.K. vuur, terwijl de zeer geringe hoogte van het doel de dekking tegen geweervuur vrij onnoodig maakt. Liever zal men een loopgraaf voor knielende schutters aan leggen, als men maar even voldoenden tijd heeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 286