260 (berggeschut) levert toch zoo goed als geen dekking tegen vuur en gezicht. Men zal deze borstwering dus, evenals gemeenschapsloopgra ven tusschen de geschutsemplacementen, slechts aanleggen bij ruina voldoenden tijd van voorbereiding. Dat maskeering van de opstelling der artillerie een zeer dringende eisch is, daar de bedieningsman schappen zich over hunne geheele, of bijna geheele lengte blootgeven, spreekt van zelf. Liefst zal men deze maskeering (die anders vrij moeilijk aan te leggen zou zijn) verkrijgen door de keuze der stelling, b.v. achter den kam van een hoogte. Een geschutsemplacement zou er kunnen uitzien als fig. 6. Heeft men geen voldoenden tijd, dan make men de bodembreedte der dek- kingskuilen kleiner en de grondopwerping wat smaller. Heeft men over meer tijd te beschikken, dan kan men de dekkingen verbinden door een borstwering vóór het geschut (fig. 7). Om een vrij schoots veld in alle richtingen te krijgen, zal men voor berggeschut van de grondophoogingen der dekkingskuilen dan nog 0,15 M. moeten afgra- veD en dan liefst ook bodem en zitplaats in den kuil 0,15 M. uitdiepen. Op dergelijke wijze, worden in het Duitsche leger de geschutsem placementen aangelegd. De waarde van de borstwering vóór het stuk is als dekking tegen vuur echter zeer gering, vooral bij berggeschut; eene maskeering door struiken is als gezichtsdekking wel even doeltreffend. Ook gemeenschapsloopgraven zullen meestal niet den tijd waard zijn, dien men aan het opwerpen besteedt. Is tijd in overvloed be schikbaar, dan kan men ze maken volgens het profiel van fig. 3. Yan groot belang echter zijn bij de veldartillerie gezichtsdekkin gen voor de gekoppelde voorwagens der 1°. afd. O. T. (voorschrift van het gevecht der bereden artillerie 40). Kan men deze niet door het terrein aan het gezicht onttrekken, dan kan men achter het midden van het emplacement van iedere sectie, een dekkingskuil maken volgens fig. 8, ter breedte van 2,5 M. Bij de bergartillerie zouden dergelijke dekkingen voor de muildieren der stukken kunnen worden aangelegd. Ze kosten echter vrij veel tijd. Yoor het overig gedeelte van den trein zal eene dekking meestal onnoodig zijn en bovendien te veel tijd kosten. Men zou echter een loopgraaf kunnen maken volgens het profiel fig, 8.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 288