12 waarvoor dient te worden gezorgd is een lokaal waar de wachltvrije leerling-verplegers des avonds rustig kunnen studeeren. In een groot hospitaal is daarvoor echter wel gelegenheid te vinden zonder extra uitgaven, behalve die voor de aanschalfiog en het branden van eenige lampen. Mocht later eens een invloedrijk officier van gezondheid een lans willen breken, om de voeding van het hospitaalpersoneel te verbe teren en vooral minder eentonig te maken, dan zou dit zeer zeker eene aantrekkelijkheid te meer vormen voor de aanstaande leerling- verplegers. Een vereischte is echter een dagverblijf met de noodige middelen tot ontspanning. Wil men de verplegers uit de cantine of liever drankvrij houden, dan diene men den leeraar in de gelegenheid te stellen hen andere afleiding te bezorgen. Er worden dus twee of meer scholen opgericht tot opleiding van kader-ziekenverplegers voor het Nederlandsch-Iadische Leger. Liefst worden die scholen gesticht in een koel klimaat. Tjimahi, Magelang, Malang of Fort de Koek. Op die scholen worde het volgende onderwezen Anatomie, pbysiologie, en hygiene, zooveel als noodig is om het waarom der verplegingsmaatregelen te kunnen begrijpen 1),, Eenig begrip van het ontstaan en het algemeen verloop der in terne en chirurgische ziekten en de verpleging dier zieken. Verband- en instrumentenleer, eerste hulp bij ongelukken, zieken verpleging te velde en ziekentransport. Natuurlijk moet de verpleger een volledig begrij) hebben van asep sis en antisepsis. Eenig begrip van wegen van medicijnen is wenschelijk. l) „Volgens mijne ondervinding" kunnen de leerlingen zich geen voldoende begrip vormen van de functiën van het mensehelijk organisme, wanneer hen dit wordt geleerd uit de handboeken, die in Europa in gebruik zijn Esmarch, Billroth, Nolst Trinité, Quanjer van Eijsselsteijn e. a. In Europa moge dit voldoende zijn, omdat de verplegers daar altijd werken onder het onmiddellijk toezicht van doktoren. In Indië, vooral bij de legerver- pleging op expedities, zal de sergeant-verpleger vaak zelfstandiger moeten optreden. Ik maakte dus een handleiding, die iets uitvoeriger is dan de Europeesche en de praktijk leerde mij, dat de leerlingen zich hierdoor een beter begrip van de verpleging konden vormen."

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 28