265 Yoorts zijn die diepe schietgaten ver zichtbaar en daar hunne zij wangen steil moeten worden opgezet, om voldoende dekking te leveren, zal bovendien door een enkelen granaattreffer in de borstwering het schietgat vol grond vallen en daardoor het vuren belet worden, terwijl de verwijdering van den grond onder vijandelijk vuur zeer moeilijk zal zijn. Yoor de artillerie blijven dus steeds de dekkingen volgens fig. 6 en 7 van kracht. Steunpunten voor infanterie als in fig. 9 zullen in de toekomst waarschijnlijk veel worden toegepast, vooral daar, waar men de vermoedelijke aanvalsrichting des vijands niet kent, en het terrein dus tot verdediging in verschillende richtingen wil voorbereiden. Men zal dan op gunstige punten op eenige honderden meters van elkaar dergelijke steunpunten aanleggen, die later het geraamte voor de in te nemen stelling vormen. Bij een eventueel uitbreken van den verdediger uit het front zullen daarbij de steunpunten steeds bezet moeten blijven, ten einde bij een echec de troepen op te nemen. Yeldwerken ter verdediging van geïsoleerde punten, die slechts van ééne zijde kunnen worden aangevallen, b.v. tfer verdediging van een brug of een ander défilé, zal men op dezelfde wijze aanleggen als de steunpunten in de stelling en wel om dezelfde redenen. Yeldwerken op geïsoleerde punten, die van alle zijden kunnen worden aangevallen, zal men wel moeten sluiten. Dan zal men ook hoogere borstweringen dienen te maken om geen bestrijkend rugvuur te ontvangen, en als men ook rekening moet houden met G. vuur, zullen die borstweringen zoo zwaar moeten worden en zal de aanleg zoolang duren, dat men het gebied der tijdelijke versterkingskunst betreedt. Slechts wanneer men alleen infanterie tegenover zich verwacht (nl. bij etappeposten) kan men een gesloten werk toepassen met borst-we- ringprofiélen als fig. 1466-1469 HTD, die dan echter niet zoo dik behoeven te zijn. Onder (c.q. achter) de borstwering zijn dan alleen schuilplaatsen noodig voor logies. Dergelijke werken zullen echter door onze troepen in een oorlog tegen een Europeeschen vijand zoo goed als rooit worden toegepast. Kan men een geïsoleerde verster king b.v om een domineerenden heuveltop heen leggen, dan kan men 18 Dl. I, 1900.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 293