267 Veel voordeeliger zal het zijn, wanneer men de horizontale dek kingen in de loopgraven zelf aanlegt, zoodanig, dat deze nog als gevechtsloopgraven kunnen worden benut. Vooreerst heeft men dan zeer veel minder werk te verrichten, en ten tweede kan de man snel en volkomen gedekt van den afwachtings- in den gevechtstoe stand overgaan, wat niet het geval is, als hij vanuit een overigens uitmuntende dekking een zekeren afstand onder vijandelijk vuur heeft af te leggen, om de gevechtsloopgraaf te bereiken. Men zou kun nen tegenwerpen, dat de infanterie de stelling eerst bezet, wanneer de richting van den vijandelijken aanval zich teekent, en zij dan moet beginnen haar vuur af te geven, en dus geen gebruik meer van een afwachtingsdekking zal maken. Dit geldt echter niet voor de steunpunten der stelling, waar de horizontale dekkingen voornamelijk toepassing zullen vinden. In de intervallen tusschen die steunpunten is het van belang, de stolling niet ontijdig te bezetten, om de krachten niet in eene wel licht verkeerde richting te leiden en daar te binden, en om niet on- noodig aan artillerievuur bloot te staan. Alle steunpunten te zamen echter binden slechts zwakke krachten, die gemakkelijk teruggenomen kunnen worden, zoo de aanvalsrichting eenige dier steunpunten on- noodig maakt, terwijl het bezetten dier punten, reeds voor het gevecht begint en vóór de aanvalsrichting bekend is, groote voordeelen biedt. Daardoor kunnen toch zwakke vijandelijke verkenningen en demon- stratiën, die slechts ten doel hebben de ligging der stelling te bepalen, worden afgewezen, zonder dat de intervallen bezet behoeven te wor dende plaats der stelling wordt dan wederom minder verraden. Scherfvrije dekkingen in de gevechtsloopgraven der steunpunten zijn dus van groot belang, om de bezetting dier steunpunten in het eerste stadium van den strijd te beschermen tegen plongeerendGLK. vuur. In de intervallen kunnen echter die dekkingen ook groot nut hebben, daar dikwijls toch de aanvaller door sterke openlijke ver kenningen de plaats der stelling zal trachten te weten te komen. De verdediger is dan gedwongen, de intervallen te bezetten, hetgeen voor den aanvaller allicht een reden zal zijn, om de loopgraven, wier ligging zich nu in meerdere of mindere mate zal verraden, onder plongeerend G.K. vuur te nemen. In dit geval zouden dus ook hier

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 295