268 scherfvrije afwachtings-dekkingen zeer gewenscht zijn, toch zullen zij wegens tijdsgebrek meestal alleen in de steunpunten der stelling aangelegd kunnen worden. De scherfvrije schuilplaatsen zullen zoo moeten worden ontworpen, dat men ze gemakkelijk in een reeds bestaande gevechtsloopgraaf kan aanleggen, en men dus niet bij den aanvang van het werk reeds op den aanleg er van bedacht behoeft te zijn. Alleen de loopgraaf voor staande schutters (fig. 3) leent zich tot den aanleg van overdekkingen. Heeft men trouwens na het aan leggen van een loopgraaf voor knielende schutters nog tijd over, dan zal men dien liever gebruiken tot het vergrooten der loopgraaf tot eene voor staande schutters, dan tot het aanbrengen van horizontale dekkingen. De materialen, waarover men kan beschikken, zullen in het alge meen slechts bestaan uit hetgeen op het terrein aanwezig is, dus bamboe, hout van palmstammen en sessaks van de huizen, een enkelen keer houten sparren en planken. Hiermede zou men een overdekte schuilplaats kunnen samenstellen "volgens fig. 10. De stijlen van bamboe betoog, lang 1 M., staan op 2 M. onderlingen afstand. Daarop zijn stevige bamboes als gordingen gelegd en op die gordingen op 0.50 M. onderlingen afstand dwars- liggertjes van 1 M. lengte. Al deze deelen worden aan elkaar verbonden met rotan of tali-doeg. Op de dwarsliggertjes zijn twee elkaar kruisende lagen planken (tot een totale dikte van 5 c.M.) latten van palmhout of desnoods dikke halve bamboes gelegd. Hierop komt weer grond tot vuurlijnshoogte 30 c.M. dik). De breedte van de eigenlijke gevechtsloopgraaf is nu slechts 0.70 M voor officieren en kader zal men dus dekkingskuilen achter de loopgraaf moeten aanleggen, eveDals bij de loopgraaf voor knielende schutters. Wil men liever de ingraving verbroeden, dan werpe men den grond naar achteren. Als de grondwaterstand het toelaat, make men nog een ingraving a voor de beenen der zittende manschappennoodig is dit echter niet. Het aanleggen van een dergelijke schuilplaats in een gevechts loopgraaf zal met de werkers, die de loopgraaf hebben ontgraven, wel minstens 5 uur vereischen. Heeft men niet zooveel tijd of

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 296