269 materialen beschikbaar, dan kan men een dekking volgens fig. 11 maken van 0.50 M. breedte met 1 rij stijlen, een weinig schuin gezet, de dwarsregels aan de voorzij rustende op den ongeroerden grond. Door op enkele plaatsen de aarden borstwering geheel weg te laten, zal men, gedekt, eenig uitzicht over het terrein hebben, vlak over het maaiveld heen. In den bewegingsoorlog zullen geen zwaardere dekkingen worden toegepast. De loopgraven voor soutiens kan men tot schuilplaatsen inrichten op dezelfde wijze als in HTD fig. 1554-56 en LP fig. 163-165, bv. als in fig. 12, van twee elkaar dekkende lagen palm- stammen, al of niet met grond erop. Deze dekking is zeer gemak kelijk aan te brengen, doch kost veel materiaal. Sessaks kunnen onder de dekkende grondlaag worden gelegd om het doorvallen van aarde te beletten, en kunnen dienen tot beklee ding van den vertikalen wand der schuilplaats, enz. HTD 373 valt wederom buiten het bestek van dit artikel. In HTD 344 (LP 87) worden de gemeenschappen achter de stelling even aangestipt. Hunne aanwezigheid is natuurlijk van het grootste belang, ten einde het oprukken van reserves te vergemakkelijken (loodrecht op de richting der stelling) en om de verschillende deelen der stelling te verbinden (evenwijdigaan destelling). Bovendien zijn communicatiën noodig om den tegenaanval uit te voeren. Waar de gemeenschappen dus te wenschen overlaten of ont breken, moeten zij worden verbeterd of nieuw worden aangelegd. Zoo mogelijk moeten ze alle van de zijde des vijands tegen zicht gedekt zijn. Zij zullen natuurlijk slechts kunnen bestaan uit gevechtscolonne- wegen (HTD 172, LP 55). De aanleg hiervan behoort te geschieden in de verschillende sectoren der stelling door de bezet tingen dier sectorenbuiten die strooken door dat gedeelte der alge- meene reserve, dat zich niet in het voorterrein bevindt om de werk zaamheden te dekken, liefst geholpen door de bevolking. De genie troepen zullen hier speciaal worden belast met het maken van bruggen en met die werkzaamheden, die meer technische vaardigheid verei- schen. Bij het aanleggen van gemeenschappen achter de stelling

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 297