270 lette men op het aanbrengen van wegwijzers, waar die noodig mochten zijn. Hindernissen (HTD 345-347, LP 88-90) zijn bij het inrich ten van een stelling eerst in de laatste plaats van belang. Men legt ze dus alleen aan, als men reeds gezorgd heeft voor vrij schootsveld, communicatiën naar achteren en dekkingen, en dan nog tijd over heeft. Ze kosten veel arbeid. Kan men ze slechts voor een gedeelte der stelling aanleggen, dan komen hiervoor in de eerste plaats de steunpunten in aanmerking. Natuurlijk mogen de hindernissen nooit een tegenaanval van den verdediger belemmeren. De verdere eischen zijn genoemd in H T D 345 en LP 88. Daar de hindernissen onder het meest werkzame vuur gelegen moeten zijn, moeten zij worden aangebracht op 300-500 M. vóór de iufanteriesteiling en Diet vlak ervoor: daar misseo ze geheel hun doel Het brengen van flankeerend vuur vóór die hindernissen, zal dus in den regel onmogelijk zijn. Gewoonlijk zullen zij slechts kunnen bestaan uit liggende verhak- kingen, samengesteld uit het materiaal, dat door de opruiming in het voorterrein verkregen is. De andere hindernissen (staande verhak- kingen, randjoes, wolfskuilen, valsleuven, ijzerdraadversperringen) kos ten meer tijd daD waarover men zal kunnen beschikken. Bovendien zijn wolfskuilen, valsleuven en randjoes weinig werkzaam en kosten zeer veel arbeid. Voor een ijzerdraadversperring zal men meestal het materiaal missen. In plaats van de laatstgenoemde hindernissen aan te leggen, zal men daarom ook liever het voorterrein verder raseeren. Alleen, wan neer men over veel tijd kan beschikken, om de stelliDg in te richteD, zal men behalve liggende verhakkingen ook andere hindernissen kun nen toepassen. Een der nieuwere soorten van hindernis is de zg. spiraaldraadversperring; gevormd door veerkrachtige spiralen van ijzerdraad, die naast en door elkaar op het terrein worden neerge worpen. Deze versperring schijnt zeer werkzaam te zijn en moeilijk te vernielen. Van de rollen ijzerdraad, zooals die in den handel voorkomen, zou wellicht op een eenigszins andere wijze eene spiraal- draadversperriBg te maken zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 298