274 bereiken met het oog op het betere schot en de betere dekking in afwachtingstoestand. Legt men eene borstwering aan, dan moet die ook weer 1 M. dik zijn. Bij gebrek aan tijd bepaalt men zich tot een aanslaghoogte van 0.80 M. voor knielende schutters. Artillerie zal men liefst opstellen achter den kam van een hoogte, zoodat alleen de mondingen der kanonnen daar boven uitsteken. Ook dan kunnen dekkingskuilen voor de manschappen worden aan gelegd. Bij voldoenden tijd kan men dekkingen voor de stukken graven volgens fig. 13. Zij kosten echter veel arbeid, daar hunne breedte groot moet zijn, om vuur in verschillende richtingen toe te laten Bij het aanleggen van artillerieopstellingen achter een dijk volgens fig. 1661 HTD kan men zoo uoodig dekkingskuilen voor de manschappen in de bestaande greppel aanleggen. Deze opstelling ia echter minder aanbevelenswaardig, daar zij zichtbaar is en het ontgraven der geschutsemplacementen ook hier veel werk kost. Het aanleggen van dekkingen vlak achter heggen (HTD fig. 1669 1670, LP fig. 189190) heeft het nadeel, dat de aanvaller al licht de opstelling des verdedigers aldaar vermoedt en er zich uit muntend op kan inschieten, terwijl ook soms de juiste plaats op de kaart door den aanvaller kan worden nagegaan. Doelmatiger komt het mij voor, de heg als maske in het voorterrein te doen dienen (natuurlijk voldoende opgeduud) en op eenigen afstand daar achter stelling te nemen. Bij eenige rijen evenwijdige heggen, zooals men die in Indië dikwijls aantreft ter afscheiding van perceelen, zal het aanbeveling verdienen, de voorste als maske in het voorterrein te benutten en een loopgraaf voor staande schutters fig. 3 aan te leggen vlak achter een der volgende heggen, terwijl men de daartusschen gelegene omkapt. Schuttingen vlak voor of achter een loopgraaf (HTD fig 1671 1672, LP fig. 191 192) vormen wel een goede hindernis, doch hebben dezelfde nadeelen als heggen en in nog grootere mate, daar ze meestal hooger en verder zichtbaar zijn. Zij beschermen even min tegen G. K. of geweervuur, daar hiervoor de houtdikte te gering is. Wel zal zulk een schutting het moreel des verdedigers ver- hoogen, doch dit zal weldra dalen door het grootere aantal gewonden

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 302