276 echter zal men de muren, waar deze tot borstwering dienen, moeten ver sterken met aarde of hout, daar zjj meestal onvoldoende dik zullen zijn. Huizengroepen. Europeesche of Chineesche wijken worden liefst niet in de gevechtslinie opgenomen met het oog op de vernielende uitwerking der artillerie, die de verdediging weldra onmogelijk zou maken. Liefst zal men er vóór of op geruimen afstand er achter in het terrein stelling nemen. Neemt men er vóór stelling, dan kunnen dergelijke terreinvoor werpen soms uitmuntend worden benut, om daar binnen den strijd te rekken, 's vijands troepen aan te trekken en daardoor de kansen op het gelukken van een tegenaanval te ver- grooten, of om een eveotueelen terugtocht te dekken, daar de infan- teriestrijd in en om zulk een verzameling van gebouwen, zooals de krijgsgeschiedenis leert, zeer lang kan duren. Dan zal men ze kunnen inrichten als in H T D en L P is aangegeven. Bij kampongs en bosschen zal men geen stelling nemen in den rand, doch de tirailleurs en soutiens daarvoor plaatsen, daar anders de artillerie zich maar al te gemakkeljjk zou kunnen inschieten. De reserves nemen plaats in of achter deze terreinvoorwerpen. Ze onder vuur te nemen, zou voor de aanvallende artilllerie met munitie verspilling gelijk staan. Het aanleggen van gemeenschappen binnen deze terreinvoorwerpen is natuurlijk van het allerhoogste belang. Soms zal het raadzaam zijn, den strijd in het bosch of in de kam pong voort te zetten, evenals bij verzamelingen van steenen gebouwen. In dat geval kunnen kampongs en bosschen inwendig worden ingericht als in HTD en L P is beschreven. De 353 en 354 HTD en 96 en 97 L P zijn reeds hier boven behandeld. Rest thans nog eene recapitulatie omtrent de indeeling der troepen tot het inrichten eener stelling, ook in verband met het aantal ge reedschappen, waarover zjj beschikken. De troepen, die met de zuivere verdediging van een terreinstrook zijn belast, behooren deze zelf daartoe in te richten, ze worden dus belast met het raseeren van het voorterrein, met het aanleggen van colonnewegen tusschen de opstellingen van tirailleurs, soutiens en

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 304