BOEKBESCHOUWING, Japan-Nederland in Oost-Azië. Eenemili taire studie door G. Nypels, kapitein der infanterie van het O. I. Leger. Met een kaart, Haarlem, de Erven Loosjes, 1899. Met genoegen maakten wij kennis met de jongste en zeer zeker niet de minste penneyrueht van den sedert kort bij den Generalen Staf geplaatsten kapitein der inf. G. Nypels. Japan-Nederland is goed en aangenaam leesbaar geschreven. Het geeft een duidelijk beeld yan de wijze hoe Japan in de 19de eeuw tot ontwikkeling kwam en welk een groot aandeel Nederland gehad heeft in deze ontwikkelingsperiode. Voorts beyat het werk, behalve een kort geschiedkundig en geographisch overzicht, een volledige beschrijving yan leger en vloot, waarbij ook aan de handels marine en hare groote beteekenis in oorlogstijd alle aandacht wordt geschonken. Schrijver ontwikkelt verder de beteekenis van Japan's handel voor onze koloniën, wanneer Nederland in een oorlog wordt gewikkeld en besluit met een beschrijving van de wijze van oorlog voeren der Japanners, waaraan tal van belangrijke opmerkingen worden vastgeknoopt. Een enkel woord nog over de door schrijver behandelde stof. Wij kunnen niet nalaten hier onze bewondering te uiten voor hetgeen in zoo korten tijd door jong Japan werd tot stand gebracht en voor de groote energie daarbij door het volk en de regeering aan den dag gelegd. Om een voorbeeld uit velen te nemen, wijzen wij bijv. op blz. 103 van het werk van den heer Nypels, waar wij over de Magazijnsregeling ten behoeve der mobilisatie onder meer lezen: „Volgens de verklaring van allen, die deze inrichting van den magazijns- dienst gezien hebben, wordt hij in geen Europeesch leger beter aangetroffen. „Reeds in 1893 schreel de luitnt. kol. v/h Engelsch leger E. G. Barrow: „In completeness and in arrangements there is nothing better to be found in Europe". „Wat meer zegt, de deugdelijkheid ervan is tijdens den Chineeschen „oorlog proefondervindelijk bewezen". Wil men meerdere voorbeelden, men ga eens aan de hand van kapitein Dl. I, 1900. 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 309