286 Het messingen cylindertje was vervangen door een looden dito, waar- tusschen het eene einde van het pompkoord was bevestigd, zoodanig, dat aan het looden cylindertje steeds een nieuw pompkoord kon worden aangebracht. De voordeelen van dit pompkoord zijn: 1°, het bestaat uit één stuk en is dus steviger dan het model-pomp- koord, dat uit twee aan elkaar gelaschte stukken bestaat; 2°, het maken kan in I-1 /a a 2 uur geschieden en is zeer gemakke lijk aan te leeren; 3°, het kan zonder nadeel worden gewasschen, desnoods met lauw zeepwater, terwijl het steeds zacht en lenig blijft, en kan dus ten allen tijde schoon zijn. Het model-pompkoord daarentegen mag niet worden ■gewasschen. Door het veelvuldig gebruik wordt het vettig, min of meer hard, (zeer ten nadeele van het inwendige van den loop) en krijgt eën onoogelijk aanzien; 4°, het is ongeveer de helft goedkooper dan het model-pompkoord; Het is voldoende den man een kleine hoeveelheid grof breikatoen te verstrekken, zoomede een messingen cylindertje, zoodanig geconstrueerd, dat het vervangen van een defect pompkoord steeds gemakkelijk door den man zelf kan geschieden. Yoor drie pompkoorden heeft men dezelfde hoeveelheid grof breika toen noodig, als voor de vervaardiging van één paar model sokken. Prijslijst Militaire Administratie. In de prijslijst Militaire Administratie (A. O. 2 van 1899) is hethout- werk zoo duur geprijsd, omdat er gerekend wordt, dat de gebruikte houtsoort „djati" is. In vele garnizoenen echter, kan men geen djatihout krijgen, zoodat het aanmaken en repareeren van houtwerk (voor zoover zulks kan geschieden) gebeurt met plaatselijk verkrijgbare houtsoorten en volgens tarief, in verband met plaatselijke omstandigheden. Is het nu billijk, dat bijv. een militair, die een stoel defect maakt, een bedrag van 6.13 moet vergoeden, (zie prijslijst A.O. 2 van 1899), terwijl men volgens plaatselijk tarief, voor eene nieuwe model-stoel minder dan f 6.13 betaalt?

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 314