V A IR, I .A. Een eigen telegraafkabel. Aan de redactie werd een exemplaar toege zonden van het Algemeen Handelsblad van Zondag 17 December 1899, waarin onze collega Le Roy zich met de kracht zijner overtuiging richt tot het yolk Tan Nederland en een warm pleidooi houdt voor het bezit van een eigen telegraafkabel van Nederlandsch-Indië, bijv. naar Saigon. Onnoodig te zeggen, dat ook wij ten volle overtuigd zijn van de groo- te voordeelen aan eigen kabels verbonden en dat wij veel, zeer veel sympathie voelen voor het streven van den heer Le Roy. In de hoop daardoor zoo mogelijk nog eenigszins mede te werken tot bereiking van het door hem beoogde doel, laten wij hieronder het artikel in extenso volgen. Aan alle Nederlanders. Landgenooten, het geldt een groot nationaal belang, waarvoor ik uwe aandacht vraag Het feit, dat ik onderstaande beschouwingen neerschrijf op een tijdstip, dat door geheel Nederland, bij oud en jong, de edelste gevoelens van belangstelling zijn opgewekt voor een rechtvaardigen vrijheidsoorlog, door onze stamverwanten gestreden, doet mij in het volle vertrouwen leven, dat een beroep op de liefde voor uw eigen land nu zeker niet tevergeefs gedaan zal worden! In de avondbladen van het Algemeene Handelsblad van 19 November en 10 December jl. worden artikelen, getiteld „De telegraafkabels en onze koloniën," gewijd aan het groote belang, dat voor Nederland is gelegen in het bezit van een eigen kabel ter verbinding met onze koloniën. Te recht worden in een dezer artikelen, uit de omstandigheid, dat van de 23 kabelmaatschappijen ter wereld er 20 te Londen zijn gevestigd, en dat van de ongeveer 238,000 K.M. kabellengte, welke die maatschappijen bezitten, er 40,800 aan de „Eastern Telegraph Company," 24,100 aan de „Eastern Extension Australasia and China Telegraph Cy." en 19.100 aan de „Anglo-American Cy." behooren, de volgende conclusiën getrokken l6, dat pogingen tot neutraliteitsverklaring der telegraafkabels in oorlogstijd wel altijd schipbreuk zullen lijden ten gevolge van het groote

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 315