293 Een deel van dien arbeid bestaat zeker in het tot stand brengen van een eigen kabelverbinding van Nederland met de Koloniën. Slaat de handen ineen en zorg, dat zoo spoedig mogelijk naast Engel- sche, Amerikaansche, Deensche Maatschappijen in het leven wordt ge roepen eene Ned er landsche Kabelmaatschappij!" Alle mogendheden, die in den laatsten tijd antagonisten gebleken zijn op maritiem gebied van Engeland, zullen door hare belangen in het verre Oosten, gehouden zijn aan eene onderzeesche kabelvorbinding in die gewesten de bescherming te verzekeren. Het is dus na de oprichting van de Nederlandsche Kabelmaatschappij, die zich ten doel stelt Ned.-Indië met de internationale lijn Saigon Trans-Siberië te verbinden, slechts zaak voor onze Regeering om zich in contact te stellen met die verschillende mogendheden om op deze wijze de aansluiting van Batavia met Saigon, via nader te bepalen belangrijke stations in onzen Archipel, een onderdeel te doen vormen van het groote wereldnet, onafhankelijk van Engeland's invloed. Ook de Nederlanders in Indië gevoelen het groote gewicht van deze zaak, immers in de laatste berichten uit de koloniën lezen wij, dat zich te Batavia een comité gevormd heeft ter oprichting eener vereeniging tot bevordering van het telegraaf- en telephoonverkeer in Indië, ten doel hebbende: het tot stand brengen te bevorderen van telegraphische en telephonische verbindingen in Ned.-Indië, niet alleen op de eilanden van den Archipel, maar in de eerste plaats van de eilanden onderling en van die met het „wereldnet". Gaarne stelt schrijver dezes zich ter beschikking van belangstellenden om met dit comité in correspondentie te tredenalles tot bereiking van het goede doel. Het zou mij te ver voeren u in bijzonderheden te motiveeren, wat mi; er toe genoopt heeft, een beroep op uw energie, op uw nationaliteitsge voel te doen. Bestudeering van Nederland's militaire, politieke en economische posite in Indië voerde mij tot ernstige overweging van het vraagstuk der ka belverbinding; het belang van deze zaak kwam juist in deze dagen zoo duidelijk aan het licht. Oprecht gevoel vin liefde voor mijn vaderland, waaraan ik bij eede mijne werkkrachten heb verpand, bracht mij er toe mijne gevoelens openlijk te verkondigen. Moge het mij gelukt zijn bij u, vertegenwoordigers van den Neder- landschen Handel, levendige belangstelling opgewekt te hebben voor eene onderneming van het hoogste gewicht voor uw vaderland, van bijzonder gewicht voor den handel!

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 321