Yolk van Nederland! 294 Zoo die belangstelling inderdaad zal bestaan, waarvan ik heilig over tuigd ben, dan weet ik zeker, dat het luctor et emergo ook nu weder tot zijn recht zal komen. En als deze echt nationale onderneming tot stand komt door uwe energie en wilskracht, dan zult gij getrouw gebleven zijn aan de traditiën van uwe roemrijke voorzaten. Neerland zal niet alleen het bezit zijner koloniën danken aan zijne mannen van den handel, maar ook zullen deze hebben bijgedragen aan de verzekering van het voordurend behoud van die bezittingen. Gij zult u dan door deze onderneming met gouden letters eene schoone bladzijde in de annalen uwer geschiedenis geschreven hebben. Uwe oöervaardigheid voor eene rechtvaardige, edele zaak was altijd, groot! Welnu, ondergeteekende doet voor eene recht nationale onderneming een beroep op uwe milddadigheid. Ik stel u allen voor, ieder naar zijn vermogen, een bedrag af te zonderen tot vorming van een nationaal fonds om als basis te dienen bij de oprichting eener Nederlandsche kabelmaatschappij Gaarne stel ik mij beschikbaar om voorloopig de administratie van die gelden voor zoover in mijn vermogen is op mij te nemen, om die later aan daarvoor bekwamer handen toe te vertouwen; ik doe een beroep op de welwillendheid van eenige Nederlanders, die met mij deze werkzaamheden willen verrichten. Laat Nederland toonen, dat het, onder den indruk der gebeurtenissen m Zuid-Afrika, die de edelste gevoelens van rechtvaardigheid en mensch- lievendheid in aller harten hebben opgewekt, zoo innig gevoelt wat het zeggen wil te strijden voor de belangen van zijn vaderland, van welk een groot gewicht het is er voor te zorgen alle middelen te bezitten, die ons de overwinning kunnen verzekeren, zoo wij tot zulk een strijd genood zaakt worden. Welnu, wie uwer is geneigd zich voorloopig met mij in commissie te vereenigen ten einde de vorming van een zoodanig nationaal fonds te bewerkstelligen Spoedig de handen ineengeslagen, het geldt een nationaal belang. Enals dan Nederland's Handel het plan tot oprichting eener Neder landsche Kabelmaatschappij aankondigt, dan kan het Nederlandsche volk uit erkentelijkheid voor deze vaderlandslievende, energieke onderneming het gevormde kapitaal ter beschikking van de exploitatie stellen, onder de navolgende voorwaarden le, het nationale fonds dient tot grondslag van het benoodigde kapitaal voor de exploitatie eener Nederlandsche kabelmaatschappij 2e, wanneer eenmaal in de toekomst deze onderneming tot ontwikke-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 322