296 van darmgassen, en sterft, als het niet goed wordt behandeld. De inlanders doen de asch van verbrand gras in het drinkwater, beter is echter een dosis koolzure ammoniak. Is het paard zeer moe, dan is het gewone poetsen gedeeltelijk na te laten: het paard wordt afgewreven, vooral de beenen, oogen en neusgaten met een vochtige doek afgeveegd, de beenen zoo mogelijk gezwachteld en het paard de deken opgelegd. Weigert het zijn voer door vermoeienis, dan is ingeven van een paar wijnglazen brandy, op ongeveer een flesch water, aan te bevelen. Verder zijn verschillende ziektenverscbijnselen aangegeven, en behan deling der zieken enz. als ook de geneesmiddelen, en een gewichtsschaal naar de gewichten der verschillende Engelsche muntstukken. Het paard. 1900 No. 2.) Gebruik van telegrafie zonder draden in Zuid-Afrika. Vijf assistenten van de compagnie tot exploitatie van den telegraaf zonder draden zijn naar Z.-Afrika vertrokken. De benoodigde toestellen werden in handen gesteld van een compie. genietroepen, die van Sou thampton naar Durban vertrokken is. De Compies. Comdnt., kapitein Ken- nedy, heeft zich over de voorkeur, die aan dit communicatiemiddel geschonken moet worden, aldus uitgesproken. Zij is bruikbaar gedurende den nacht en bij nevelachtig weder, in welke gevallen de optische tele grafie haar diensten weigert. Op een verzekerde draadverbinding zou tijdens den oorlog met de Boeren niet te rekenen vallen. Tegenover deze voordeelen staan echter, volgens kapitein Kennedy, ernstige nadeelen. De opstelling van het toestel is lastig en vereischt veel zorg; aan het medevoeren er van zijn met het oog op het volume veel bezwaren ver bonden. Voor het vervoer naar de plaats van opstelling zijn veel draag- dieren en voertuigen noodig. Geraken onderdeelen van het toestel in het ongereede, dan is het nagenoeg niet mogelijk om deze te herstellen of daarvoor tijdelijke voorzieningen te treffen. Geheel anders met de optische seinmiddelen, waarbij men door improvisatie gemakkelijk in ontbrekende onderdeelen voorzien kan. Mil. Wochenblatt No. 106. Vlootuitbreiding der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Op de verschillende werven heerscht tegenwoordig een groote bedrijvig heid, daar niet minder dan 61 oorlogschepen op stapel staan of weldra gezet zullen worden, en wel: 11 slagschepen, 10 kruisers, 4 kustverdedi gingsvaartuigen, 26 torpedobootvernielers, 7 torpedobooten, 1 instructieschip, 1 onderzeesch vaartuig en 1 kanonneerboot. Mil. Weekblad No. 52.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 324