IN UF>10IMAM Petrus Jacobus Joubcrt, Commandant-generaal van de Zuid-Afrikaansche Kepubliek. '20 Januari 1831 geboren uit het huwelijk van Jozua Frangois Joubert met een dochter van Jacob Martinus Gaus, was Joubert een afstammeling van twee der voornaamste „Voortrekkers". Op 4 a 5 jarigen leeftijd maakte hij de gesprekken van zijn beide grootvaders en zijn vader mede, die in 1835/36 aanleiding gaven tot den grooten treknaar Natal. 30 Aug. 1852 zien wij Joubert voor het eerst werkelijk in het vuur komen onder de orders van den Kommandant Schultz in den veldslag tegen het Kafferopperhoofd Secheli. Met hem streed toen ook de 27 jarige veldkornet Kruger. In Apiil van dat jaar was Joubert in het huwelijk getreden met een dochter uit het geslacht der Botha's, dat mede zulke bekwame veldoversten aflevert. In 1877 zien wij Joubert toen voorzitter van den Volksraad onder President Burgers op den voorgrond treden. In die dagen voerde hij het bekende gesprek met Sir Sheptone, den Engelschen Commissaris, die den 12clen April 1877 de Transvaal onder Britsche vlag annexeerde. 4 April 1878 werd hij met Kruger benoemd in de 2de deputatie, welke het Transvaalsche volk naar Engeland afzond om te trachten de annexatie ongedaan te maken. Onverrichterzake in zijn land teruggekeerd, zien wij hem nogmaals in Januari 1879 door zijn volk naar Pieter Maritzburg afvaardigen om opnieuw een poging te wagen bij den toen in Natal vertoe- venden Gouverneur der Kaapkolonie sir Bartle Prere. 10 Januari 1879 had de groote volksvergadering te Wonder-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 327