II fontein plaats, waarop Joubert verslag uitbracht over zijn mislukte zending en waar uit aller mond de kreet weerklonk: „Liever sterven dan ons aan Engeland onderwerpen". Met Kruger was het Joubert, die er in slaagde om voorloopig de gemoederen tot rust te brengen en te blijven trachten naar een vredelievende oplossing. Joubert was een der 21 voornamen, die 12 April Sir B. Prere te Erasmuskraal ontmoetten. In Sept. 1879 had Joubert een onderhoud met Sir Garnet Wolseley, die de zaken der Transvaal kwam regelen. 10 Dec. d. a. v. vond de groote bijeenkomst te Wonderfontein plaats, waar meer dan 6000 man verklaarden zich nimmer te zullen onderwerpen en waar besloten werd 6 April 1880 een groote volks bijeenkomst te Paardekraal te houden. Deze werd verdaagd tot 8 April 1881, doch de Engelschen zorgden door hun buitengewoon taktloos optreden er zelf' voor den gang van zaken te verhaasten. 13 Dec. 1880 werd in de eerste door Kruger op verzoek van het volk gepresideerde zitting van den Volksraad een driemanschap gekozen (Kruger Pretorius Joubert), dat met de leiding der zaken belast werd. Joubert werd tevens aangesteld als Commandant- Generaal van het leger. De vrijheidsoorlog was hiermede begonnen. 16 Dec. werd de vlag te Heidelberg geheschen en de Kegeering gevestigd. Met 2800 man deed Joubert de Engelsche garnizoenen van Pretoria, Standerton, enz. omsingelen; met 1500 a 2000 man trok hij zelf Generaal Colley tegemoet, die uit Natal oprukte. Colley een uit nemend veldheer wilde Joubert voor zijn en het Drakengebergte bezetten om zoo den toestand te beheerschen. 28 Januari werden de Engelschen ernstig nabij Langnekspas geslagen. Colley besloot nu versterkingen af te wachten en trachtte door onderhandelen tot een oplossing of tot tijdwinst te komen. In den nacht van 26/27 Febr. 1881 bezette Colley met 800 man Amajuba. Met 3 groepen elk van 60 man sterk ondernam Joubert

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 328