Ill - het de Engelschen van den steilen berg af te werpen. Reeds tegen 12 uur 's middags was het pleit beslecht. Zelf slechts enkele ver liezen lijdende, hadden de Boeren den Engelschen, behalve hun ge neraal, aan gesneuvelden bezorgd4 off. en 86 man, aan gewonden 8 off. en 125 man, terwijl bovendien krijgsgevangen genomen werden 6 off. en 51 man De Republiek was vrijgevochten. In 1882 staat Joubert weder in het veld tegen het kafferhoofd Secoecoeni. In 1881 wordt hij benoemd tot Yice-President. In 1885 brengt hij het kafferhoofd Massouw tot onderwer ping. Wederom heeft Engeland zijn legers naar de Transvaal gezonden om het vrijheidlievende volk, thans voor goed, ten onder te brengen en het wendt daartoe gesteund door zijn zelfstandige koloniën de uiterste krachtsinspanning' aan. Geheel Europa, ja geheel de beschaafde wereld, maar in de eerste plaats Nederland en zijn legers volgen den worstelstrijd met belang stelling. Wij vooral zijn met bewondering vervuld voor hetgeen de Boeren strijdmacht het gewapende volk onder haar kranigen Commandant-generaal vermocht. Die gebeurtenissen liggen ons allen te versch in het geheugen om ze hier te herhalen. Wat Joubert deed, wij weten het allen. Hij was begiftigd met een aangeboren krijgsmanstalent en bezat de grootste militaire deug den; nimmer overijld in zijn handelingen, wist hij steeds snel te ageeren en was het zijn streven den vijand zooveel mogelijk afbreuk te doen, zonder daarbij uit het oog te verliezen, dat hij zijn eigen kostbaar menschenmateriaal moest sparen. Hoe zal de afloop zijn van den worstelstrijd? Wij weten het niet, wij kunnen slechts hopen en wij doen dit op het oogenblik met te meer vertrouwen, nu wij weten, dat Paul Kruger, de hoog vereerde vader zijns volks, de man die hoewel de grootste antagonist van den afgestorvene in de uren des ge- vaars steeds schouder aan schouder met hem stond, zelf het opper bevel in handen geeft genomen. Een ziekte, waarschijnlijk het gevolg van de te velde op zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 329