300 werkers. Yoor het opstellen dezer wachten wordt zooveel mogelijk gebruik gemaakt van domineerende punten. Door alle wachten wor den posten uitgezet om bijtijds verwittigd te kunnen worden van de nadering des vijands. Deze moet op zoodanigen afstand verwij derd gehouden worden, dat de werkers met hun arbeid kunnen voort gaan. Is de vijand zóó sterk, dat hij ondanks het vuur der wachten ten aanval oprukt, zoo moet het werk tijdelijk gestaakt worden. De werkers vereenigen zich op eene van te voren bepaalde plaats en stellen zich zoo gedekt mogelijk op, beschermd door de wacht, terwijl de overige troepenafdeelingen zich vereenigen om den aanval af te slaan. Bij werkzaamheden aan wegen of bij het aanleggen van banen voor tram of trein worden de wachten aan weerszijden van de richting van den weg geplaatst om daardoor beveiliging tegen vuur te verkrijgen. Bjj de werkers blijft een kleine afdeeling, terwijl, wanneer materialen aangevoerd worden, een dekking voor de karren of dragers aange wezen wordt. Aangezien het uitzenden van patrouilles tot het doorzoeken van het terrein, wegens de geringe sterkte van het bewakingsdetachement, dikwijls niet doenlijk zal zijn, moet van den opmarsch der wachten tevens gebruik gemaakt worden om zich te overtuigen, dat de vijand zich niet nabij de plaats der werkzaamheden bevindt. Da grootste waakzaamheid zal voortdurend in acht genomen moeten worden, om verrassingen te voorkomen, aangezien de aangevallen wacht niet op onmiddellijke hulp van hot overige gedeelte van het detachement kan rekenen. Treinen kunnen zich tijdens de beweging door hunne groote snelheid verzekerd achten tegen aanvallen met het blanke wapen, 't Zelfde geldt, hoewel in mindere mate, ook voor tramsop plaatsen, waar treinen of trams stilhouden, bestaat die zekerheid niet. Daarom moet zich in eiken trein of tram een detachement bevinden, dat bij het stilhouden onmiddellijk uitstapt en stelling neemt om een mogelij ken aanval te kunnen afslaan. Het naderen van groote benden, zoomede het beschieten, moet belet worden door een ander detachement, dat zich daartoe op eenigen afstand van de baan op enkele, zoo mogelijk domineerende, punten opstelt*

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 332