307 bedekt; op sommige plaatsen leidde uit de geblindeerde stelling een overdekte gang naar den wal. Op de Westerface werd een groot aantal traversen aangetroffendeze hadden een gemiddelde dikte van 12 M., waren kort geleden opgezet van blokzoden en met planken of sessaks bekleed. Op de Noorderface was de hoofdpoort, die waar schijnlijk herhaalde malen door het vuur uit de frontbatterij ge troffen was, met planken en balken versperd, de oude deuren hingen nog gedeeltelijk in hare hengsels. Door het vuur uit de missigit had de Noordwestelijke saillant het meest geledende aarde was afgestort en had de gracht gevuld. Ds vijand, die 's nachts herstelde, wat overdag door onze batterijen was vernield, had het voor de saillant gelegen terrein ontoegankelijk gemaakt door er in een hal ven cirkel randjoes omheen te planten. De Noord- en Oostzijde van den Kraton waren door nieuw aangelegde werken beschermd, die naar de plaats, waar zij aange legd waren, de versterkingen van Pekan Atjeh genoemd werden. Deze bestonden uit een reeks kleine vierkante redoutes, elk op zich zelve voor verdediging vatbaar, doch alle aansluitende aan een doorloopende face, die zich, van de Noorderpoort van den Kraton af, langs de Kroëng Daroe en de Atjeh-rivier, over eene lengte van ongeveer 1500 M. uitstrekte. Het eerste gedeelte dezer face dat langs de Kroëng Daroe gaf een krachtig flankvuur op het terrein ten N. van den Kratonter bestrijking van de Oosterface van den Kraton was loodrecht op bedoeld gedeelte een borstwering aangebracht. Door een paar einden borstwering op ongeveer 180 M. van de monding der Kroëng Daroe aangelegd, was een nage noeg gesloten werk aan het eerste gedeelte der linie gevormd. De versterking was hier en daar met bamboedoeri struiken en overi gens met zware verhakkingen omgeven. Op de Noorderface van den Kraton waren 13 ijzeren en 10 bronzen vuurmonden van verschillend kaliber opgestelddaarvan dienden 5 ijzeren en 6 bronzen tot verdediging van de hoofdpoort, aan weerszijden waarvan zij op den muur stonden. Op de Westerface stonden 9 ijzeren en bronzen kanon; op de Zuiderface bevonden zich 3 ijzeren, op de Oosterface 4 ijzeren stukken. De zwaarste stukken werden in de bastions en saillanten aangetroffen, meest alle zóó

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 339