311 door een natte gracht en bewapend met 200 stukken geschut. De bezetting was 17000 man sterk, terwijl zich 100000 man in de kam pongs rondom onder de wapens bevond. Na een bombardement van twee dagen werd de stormaanval in vier colonnes uitgevoerd. Zoodra een poort vermeesterd was, verdedigde de bezetting zich zoo flauw, dat in 3 uren de Kraton genomen was. Hardnekkiger was de strijd, dien wij hadden te voereQ in de Lombok expeditie bij de verovering van de poeri van Tjakra Negara. Deze poeri was het centrum der verdediging. Om in de poeri te komeD, waarvan de muren te hoog waren om zonder stormladders beklommen te worden, moest een mijn met springgelatine aangelegd worden, wel ke een bres in den muur maakte, waardoor de troepen binnendron gen. Yaksgewijze moesten zij voortdricgen, terwijl de strijd in het complex van gangen uren lang met de grootste verbittering gevoerd werd. Bij den aanval op het centrum der poeri, waar zich de vorst bevond, bleven echter de pogingen tot vermeestering vruchteloos. Achter de hooge muren hadden de Baliërs stelling genomen en zich geducht versterkt. Noch geweervuur, noch het werpen met granateD, noch het in brand steken van een gebouw dwong den vijand tot wij ken. Herhaalde stormaanvallen door een gemaakte bres mislukten met groote verliezen aan onze zijde, zoodat des middags de aanval gestaakt werd, omdat 't te laat was om over te gaan tot een syste matische opruiming. Den volgenden dag was de poeri echter verlaten. Komt men in den strijd tegen een inlandschen vijand voor een vijandige kampong, dan zal haar inrichting van grooten invloed zijn op hare weerkracht. Een eigenaardigheid van de woningen der Baliërs is, dat zij om ringd zijn door een muur, waardoor één of meer huizen een vak vormen, geschikt tot verdediging. Waar deze woningen bij elkander staan, zullen wij bij den aanval op dezelfde bezwaren stuiten als bij de verovering van kratons. Dit bleek bij de inname van Mataram en Tjakra Negara in 1894; doch reeds van te voren deden wij deze ondervinding op op Bali in 1868, waar bij de verovering van Djentarik en Bandjar di atas elk blok huizen een sterkte bleek te zijn, die veroverd moest worden en den vijand tot hardnekkige verdediging gelegenheid gaf.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 343