312 Uit lichte woningen samengesteld, zonder muren, kan een kam pong uit den aard der zaak veel minder weerstand bieden. Met de verovering van den kampongrand is aan den vijand het hoofdgedeelte der stelling ontnomen. Van de soort deiv heggen hangt dan het verdedigingsvermogen af. In het gebergte behooren aanvallen op kampongs dikwerf tot de moeilijkste ondernemingen, als zij gelegen zijn op alleen staande heuvels en omringd zijn door ravijnen. Indien de vijand in het gebergte woont, dan wel zich na een voor hem ongelukkigen strijd daarheen heefc teruggetrokken, zullen gevech ten om hoogten veelvuldig voorkomen daar de vijand zich volkomen bewust is van de grootere moeielijkheden, die dan de aanval oplevert. Moeten de tochten tot het verdrijven des vijands van uit de vlakte geschieden, dan zal de aanvaller in zeer nadeeligen toestand ver- keeren, zoolang hij zich in de vlakte bevindt. Dikwerf op open terrein zijnde, is hij aan alle zijden blootgesteld aan het vuur des vijands, terwijl de uitwerking van eigen vuur zeer gering is. De vijand daarentegen heefc zich opgesteld achter borstweringen of wel achter rotsblokken, vanwaar hij onbevreesd zijn vuur kan afgeven, zoolang de aanvaller de vlakte oversteekt. Is dit echter geschied, dan worden de kansen meer gelijk. De aanvaller bezet een of meer toppen, die, al domineeren zij de vijandelijke stelling niet, toch haar in hoogte naderbij komen, waardoor het vuur voor den verdediger gevaarlijker wordt. Nu is reeds veel gewonnen. Beschermd door het vuur der bezette hoogte kan de aanvaller vei liger voorwaarts gaan en, telkens een gedeelte zijner troepen in stelling latende, eindelijk de hoogte beklimmen, waar de vijand zich genesteld heeft. Kunnen domineerende punten worden bezet, dan zal het geschut- of geweervuur, van die punten afgegeven, de weerkracht des vijands zoowel moreel als door de toegebrachte verliezen kunnen verminderen, reeds voordat tot den stormaanval wordt overgegaan. Heeft men met eene op zichzelf staande hoogte te doen, zoo zal steeds getracht moeten worden van meer dan eene zijde aan te vallen. Moet eene vlakte overgestoken worden om de vijandelijke stelling te naderen, zoo zal dikwerf van den nacht gebruik gemaakt moeten worden om eenige, zij 'c ook lage, toppan te bezetten of wel, om bij een op zich zelf staande hoogte zoo dicht mogelijk te naderen, ten

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 344