318 ons en een bepaalden persoon connecties bestaan, het leven van dien persoon gevaar loopt. Dikwerf wordt hij zelfs reeds vermoord op eenig vermoeden en strekt de wraak zich uit tot het geheele gezin. De straf voor de ons verleende hulp volgt soms zeer spoedig. Voor beelden bestaan, dat spionnen, die zich niet onder onmiddellijke be scherming der bajonetten bevonden, binnen veertien dagen vermoord werden. De drijfveer, die den spion er toe brengt zijne landgenooten te verraden, is nagenoeg altijd geldzucht. Het gevaarlijke der door hem te prestoeren diensten maakt 't noodig, wil men veel hulp van den spion hebbeD, hem ook ruim te beloonen, wanneer de waarheid van door hem gedane belangrijke mededeeliDgen blijkt. Maakt men gebruik van een spion, zoo zal alles in het werk ge steld moeten worden om te voorkomen, dat de vijand te weten komt, welke persoon dien dienst verricht. Het brengen van berichten zal bij voorkeur 's avonds geschieden. Ontmoet men den spion in 't bijzijn van anderen, zoo doet men 't voorkomen of men den man niet kent. Bij de tochten, die het gevolg zijn van zijne berichten, maakt men zoo min mogelijk van zjjne diensten als gids gebruik. Moet zulks geschieden wegens gebrek aan terreinkennis en aan andere goede gid sen, zoo moet getracht worden te voorkomen, dat hij door landge nooten gezien wordt. De spion moet niet geheel vertrouwd worden. De voorbeelden zijn niet zeldzaam, dat onder het voorgeven een bericht te brengen, een spion trachtte kennis te krijgen van onze bewegingen of van de inrichting van bivak of kampement, om, door deze kennis aan den vijand mede te deelen, hem in staat te stellen zijn slag te slaan. Tegen een inlandschen vijand strijdende, is 't van belang te weten of zich bij de vijandelijke benden priesters bevinden of personen, die zich ten doode gewijd hebben, daar de aanwezigheid van dergelijke lieden in den regel aanleiding geeft tot een krachtigen weerstand, waarbij handgemeen nagenoeg altijd voorkomt. De persoonlijkheid van den aanvoerder is bij den inlandschen vijand van grooten invloed, zoodat uit zijn naam dikwerf eenigermate de activiteit eener vijan delijke bende is op te maken. Het beste middel om juiste gegevens te verkrijgen, is eigen waar neming. Hierbij valt veel op te maken uit kenteekenen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 350