321 1899; Revue Militaire de l'Etranger, Mai 1899; North-America Review, Maart en Mei nummer 1899; Yertalingen en Over drukken, uitgegeven door de Yereeniging tot Beoefening van de Krijgswetenschap 4e serie No. 1alsmede artikelen, dit onder werp betreffende, voorkomende in de Nieuwe Rotterdamsche courant en het Nieuws van den Dag, jaargang 1899. Beknopt overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen der laatste 50 jaren. Ten einde de verschillende stappen op politiek terrein der mogend heden nader toe te lichten, is het noodig een oogenblik terug te gaan naar het midden dezer eeuw. Na den bekenden opium-oorlog werd China, dat tot 1841 voorde zoogenaamde barbaren van het Westen gesloten was geweest, door de Engelschen genoodzaakt Hong Kong af te staan en vijf havens, t.w.: Canton, Hanoi, Eou-tcheou, Ning-Po en Shang-Haï voor den Europeeschen handel te openen. Hong Kong was in dien tijd niet veel meer dan eene rots. In 1858 veroverde Rusland de Noor delijke helft van de groote provincie Mandsjoerije; deze verovering was de eerste krachtige stoot aan de onafhankelijkheid van het Chineesche gebied toegebracht. Ten einde den moord van eenige Euro peanen te wreken, versloeg in 1860 een Engelsch-Fransch legerkorps, onder maarschalk Pelissier de Chineezen te Palikao en bezette Peking. Een en ander had het verdrag van Tien-Tsin tengevolge, dat 12 nieuwe havens voor den handel opende. In 1866 werd Cochin- China, een gedeelte van Annam, dat een vasalstaat van China was, door de Franschen bezet en in 1874 namen zij Tonkin. Toen elf jaren later (1885) de Chineezen de Tonbineezen tegen Frankrijk te hulp kwamen, werden zij door admiraal Courbet verslagen en het gevolg van deze nederlaag was een verlies van een gedeelte van het Zuidelijk grensgebied. In 1890 verkrijgt Engeland de openstelling van Se Tchouen en bakent de grenslijn van Birma af. In 1894 brak de Chineesch-Japansche oorlog uit als een gevolg van de gebeurtenissen in Korea. Korea en de provincie Liao-TouDg, in Mandsjoerije, werden veroverd, en indien

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 353