323 overeenstemming met Japan, en eischte bovendien 500 vierk. kilo meters kustgebied tegenover Hong Kong, alsmede de belofte, dat geene der provinciën van het gebied der YaDgtse Kiang aan eene andere mogendheid zoude kunnen worden afgestaan, zonder de toestemming van de Britsche regeering. Ook Frankrijk treedt weder handelend op en verzekert zich, naar aanleiding van den moord op pater Bertholott het voorkoopsrecht of de optie op de drie provinciën aan Tonkin grenzende, waarvan de eene, de Yunnan, gedeeltelijk in de Engelsche invloedssfeer ligt en dus in de toekomst wel tot conflicten zal kunnen leiden. De politieke en conimerciëele verhouding van China tot de groote Mogendheden gedurende de jaren ÏS94-1898. De houding der Europeesche Mogendheden hij het Verdrag van SimonoseJci. De gebeurtenissen tijdens den Japansch-Chineeschen oorlog werden in Europa met de meeste aandacht gevolgd telkenmale bij de ontvangst der berichten betreffende overwinningen van Japan, werd openlijk hulde gebracht aan het dappere Japansche leger, dat aangevoerd werd volgens de regelen der krijgskunst en uitgerust was naar de eischen, die de tegenwoordige tijd aan de techniek der strijdmiddelen stelt. Het Japansche leger trok zegevierend voorwaarts, de Chineesche vloot werd vernietigd en de Japanners wisten met vrucht de lessen toe te passen, die zij in de Duitsche school hadden opgedaan. Gebruik makende van de vernietiging, zoowel materieel als moreel, van hun tegenstander, stelden zij de volgende hooge eischen 1 eene oorlogsschatting van 2 milliard; 26, afstand van Formosa, de Pescadores, PortArthur, een deel van Liao-Toung en van Mandsjoerije. De onafhankelijkheid van Korea zou worden erkend en China moest de geheele uitgestrektheid van de kust, alsmede zijne groote rivieren tot aan de meest verwijderde punten in het rijk voor den Europeeschen handel openstellen. Reeds had het Chineesche gou vernement, onder den druk der omstandigheden en bevreesd voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 355