326 Cha-Chi in Houpe; Tchoung-tcheng-fou (Tchoung-King) in Se Tchouen; 6e, vrijhandel op alle markten in het binnenland, met uitzonde ring van die, welke alleen aan Engeland waren toegewezen. 7e, vergunning aan vreemdelingen om in de open havens fabrie ken te bouwen en machines in te voeren onder de eenige voorwaarde, dat hiervoor inkomende rechten zouden worden betaald; de mogelijkheid om gebruik te maken van de dokken en van de douane loodsen, alsmede opheffing van de Wet betreffende het vervoer en den verkoop van koopwaren van allerlei aard door vreemdelingen in China 1). Aldus was oogenschijnlijk door het verdrag van Simonoseki (op het einde van 1895), het statu quo van China behouden gebleven en scheen aan de wenschen der Europeesche mogendheden voldaan te zijn. Het verkregen resultaat was een triomf voor de Russische diplo matie. Een algemeen gevoel van rust volgde op den Japansch- Chineeschen oorlog en de politieke quaestie in het Oosten scheen op bevredigende wijze te zijn beëindigd. Een nu volgende, lang durige vrede zou aan Japan de gelegenheid schenken van de behaalde overwinningen profijt te trekken aan Engeland en Duitsch- land om vruchten te plukken van door China gedane concessiën op handelsgebied; aan Frankrijk en Rusland om gemeenschapswegen te scheppen of de reeds bestaande te verbeteren. China zou den rusttijd kunnen benutten om zijn krachten te herstellen en in staat zijn de rijkdommen van het land tot ontwikkeling te doen komen, dö-or de landen open te stellen voor Westersche ondernemers en kooplieden, terwijl Korea, de oorzaak van den oorlog, zou kunnen genieten van de nu ingetreden periode van rust. Bij het koesteren van deze illusiën hield men echter geen rekening met de ontevreden stemming in Japan, welk rijk door staatkundige verwikkelingen belet was geworden de gewenschte vruchten van de overwinningen te plukkenmen had niet gedacht aan Engeland, dat zich ontstemd gevoelde, omdat de regeling der zaken in het Oosten niet onder Britschen invloed had gestaan; aan Duitschland, dat vast 1) J. Franconie „les récentes conventions avec la Chine".

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 358