327 besloten was om eene zeemogendheid van den eersten rang te worden; aan Rusland, dat den stelligen wil had geuit in Mandsjoe- rije een débouché voor den Trans-Siberischen handel te vinden, alsmede een geheel ijsvrije vluchthaven, voor zijn eskader in het Oosten. Neemt men bij dit alles nog in aanmerking, dat China inwendig zoo verrot was, dat het niet in staat bleek te zijn de verloren krachten te herstellen niet alleen, maar natuurlijk ook niet om het Rijk tot ontwikkeling te brengen volgens moderne begrippen, en dat bovendien de eenige man in China, die nog de kracht bezat om in het belang van het onafhankeljjk voortbestaan des rijks werkzaam te zijn, in ongenade viel bij den Keizer, dan is het volkomen te begrijpen, dat door een en ander de verdeeling, de versnippering van het weleer zoo machtig gedachte Hemelsche Rijk genoegzaam was voorbereid. Wij zullen achtereenvolgens het optreden der verschillende mogend heden in Oost-Azië nagaan. Husland. In hoeverre het optreden van deze mogendheid, bij het samenstellen van het verdrag van Simonoseki, aan egoïsme kan worden toegeschre ven, moge o.a. blijken uit hetgeen hieromtrent door Fernand Pila werd geschreven: „Elle (la Russie) soustrayait a la domination fortement orga- „nisée du Mikado des territoires qui avaient a ses yeux un intérêt „particulier, et en les replagant dans les mains débiles de la „Chine, elle rouvrait l'avenir ses espérances et a ses convoitises. „En même temps par le service exceptionnel qu'elle avait rendue „aux Chinois, et dont ils pouvaient ne pas suspecter le caractère „intéressé, elle s'attirait la fructueuse reconnaissance de leur gou vernement". Het meest belangrijke resultaat van den Japansch- Chineeschen oorlog was voor Europa de noodzakelijkheid, waarin de Chineesche Regeering gekomen was om in meer nauwe betrekking te komen met andere mogendheden. Yan veel beteekenis in dit opzicht was de reis van Li Hung Chang naar Rusland, Duitschland, Frankrijk en Engeland. China had Europa noodig, door gebrek aan kapitaal,

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 359