328 om de oorlogsschatting aan Japan te voldoen, tot vernieuwing van zijne marine en van zijn leger, alsmede tot uitvoering der noodzake lijke openbare werken, waarvan in de eerste plaats de aanleg van spoorwegen op den voorgrond stond. Rusland verschafte China de 500 millioen francs, die benoodigd waren voor de afdoening der eerste schuldaflossing aan Japan. Dit gaf aanleiding tot oprichting van een Chineesch-Russische bank en deze finauciëele instelling kwam tot stand met behulp van Frausch geld, ondanks de tegenwerking van Duitschland en Engeland. Door deze verleende hulp steeg de invloed van den Czar te Peking in hoo- ge mate en het bleek weldra, dat dit tusschen China en Rusland onderhandelingen tengevolge had betreffende het bezetten van Port Arthur, Weï-haï-Weï of Chang-haï Kouan. De diplomatie te Berlijn en te Parijs begreep weldra, dat de door de drie vereenigde mogendheden verkregen resultaten grootendeels ten bate van Rusland zouden komen het werd hun duidel ijk, dat achter de door Rusland aan Japan gestelde eischen veel egoïsme had gescholen. Reeds in het einde van 1896 kwam te Peking een geheim verdrag tusschen China en Rusland tot stand, waarbij aan laatstgenoemd rijk belangrijke voordeelen ten deel vielen. Conventie van Cassini (einde 1896). De voornaamste artikelen van dit verdrag, bekend onder "boven- staanden naam (naar dien van den Russischen ambassadeur te Peking), waren de volgende 1®. Aan Rusland werd machtiging verleend om den Trans-Si- berischen spoorweg door Mandsjoerije en Girin te leggen, onder belofte, dat Rusland later de preferentie zou hebben op eenige concessie voor spooorwegaanleg van Chang-haï Kouan naar Moekden en Girin. 26. Vergunning aan Rusland om mijnen in Mandsjoerije te exploi- teeren, gelegen in de nabijheid van de spoorbanen, en om deze banen te doen bewaken door de benoodigde detachemen ten infanterie en cavalerie. 36. Verhuring voor den tijd van 15 jaren van de baai van Kiao- tcheou aan Rusland, om te dienen tot vluchthaven van de Russische vloot ia den winter, doch alleen voor het geval,

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 360