329 dat onvermijdelijke verwikkelingen tijdens de militaire opera- tien daartoe aanleiding geven. 4e. Rusland zal den noodigen bijstand verleenon tot bescherming van de vestingen te Port Arthur en Taliën wan, daar China deze weder wilde opbouwen en vreemde mogendheden beletten zich in die plaatsen te vestigen, terwijl China aan de andere zijde beloofde die plaatsen nooit aan andere rijken af te staan. 5e. Indien Rusland in een oorlog in Oost-Azië gewikkeld wordt, staat China toe, dat zoowel Ruslands troepen als de vloot van dat rijk te Port Arthur en te Taliën wan worden gecon centreerd. Deze conventie was dus in werkelijkheid een defensief verdrag tus- schen beide mogendheden gesloten. De onafhankelijkheids verklaring van Korea. Niettegenstaande de pogingen der mogendheden om dit rijk eene daadwerkeljjke onafhankelijkheid te verzekeren, scheen het door bedor ven politieke toestanden in het binnenland als 't ware bestemd om over geleverd te blijven aan de veroveringszucht van zijn machtige naburen. Het bloedige drama, afgespeeld in het paleis te Seoul, leverde het bewijs, dat de regeeringsvorm in Korea zuiver anarchistisch was. Geen wonder, dat het Rusland gelukte zijn invloed te Seoul in de plaats te stellen van dien van China, Een gevolg van deze omstan digheden was een Russisch-Japausch verdrag in Juni 1896 te Moscou geteekend door Prins Lobanoff en Markies Yamagata. Beide mo gendheden verbonden zich Korea financiëel te steunen; Japan kreeg het toezicht op de telegraaflijnen, Rusland vergunning om Seoul telegrafisch te verbinden met zijne grenzen. Feitelijk werd Korea onder een Russisch-Japansch condominium geplaatst. Hoewel in 't algemeen de politieke balans door deze, op elkaar naijverige, mogendheden was in evenwicht gehouden, zoo deden de op het verdrag volgende staatkundige onderhandelingen duidelijk aan het licht komen, dat Korea in geenen deele volkomen beveiligd was tegen eene toekomstige verdeeling of verovering. Gensan en de prachtige reede van Port-Lazareff in ieder jaargetijde

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 361