330 toegankelijk, liggen veel te verleidelijk voor de Russen, die reeds meester zijn van Vladivostok; de groote stad Seoul, van te meer waarde door de uitstekende haven van Chemulpo zou in de toekomst een zoo gewenscht eindstation voor den Trans-Siberischen spoorweg zijn. Het verdrag te Moscou was dan ook slechts door Rusland onderteekend om de groote mogendheden niet te ontstem men door buitensporige eischen en de eigenliefde der Japanners te streelen. De rol van Japan was in werkelijkheid ondergeschikt aan den wil van Rusland, en al mocht het schijnen, dat toen op dat oogenblik de strijdkrachten van beide staten mogelijk tegen elkaar opgewassen waren, zoo lag het voor de hand, dat na de voltooiing van den grooten ijzeren weg, die ook door Liao-Toung of Korea zou gelegd worden, de balans zeer in het voordeel der Russen zou doorslaan. Niet alleen zou het Rusland mogelijk zijn, troepen uit de meest ver wijderde streken van Siberië aan te voeren, maar ook het materieel voor het maritieme arsenaal, waarvan de oprichting in deze zeeën eene illusie van de Russische diplomatie was. De geheele handel van Noord-China zou zich om dit gewichtig punt concentreeren en de exploitatie der rijke mijnen van Mandsjoerije en Korea zou meer en meer Ruslands vestiging in bloei doen toenemen. Geleid door bovenstaande gedachten, nam de regeering te Petersburg het besluit om zich in de politieke verwikkelingen in Korea te mengen en de Russische diplomatie had een dusdanig succes, dat in 't begin van 1897, tijdens een volksoproer, de invloed van Rusland zoo was gestegen, dat de Koning slechts beveiliging kon vinden in het paleis van den Russischen minister-resident. Houding van Japan bij de uitbreiding van den Bussischen invloed. Door de begeerte om Port Arthur te bezitten en het protectoraat over Korea te kuonen uitoefenen, kwam Rusland in botsing met de hoogste belangen van Japan, dat bij den dag zijne maritieme krachten uitbreidde. Japan wilde eene zoo machtige positie als Port Arthur niet prijsgeven, om haar door eene Europeesche mogendheid te doen

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 362