332 verplaatste zich, zonder dat nochtans de houding nabij Perzië en Afgha nistan er minder dreigend om werd. Rusland trad plotseling op in het Hemelsche Rijk; het kreeg hier een overwegenden invloed en ver schafte den Russischen handel en der industrie débouchés, die door Engeland vóór dien tijd als Britsch privilege waren beschouwd. Het kon dan ook niet anders of de steeds aangroeiende invloed van het Russische rijk moest den scherpen najjver der Britten opwekken. Daarbij kwam nog, dat met voorbjjgang van Engeland, de eerste spoorwegconcessiën werden gegund aan een Belgisch syndicaat, (tot meerdere zekerheid van slagen gesteund door Russisch en Eransch geld). Deze gebeurtenis gaf aanleiding tot heftige artikelen in de Engelsche bladen van die dagen (Juni 1897), waarin de Britsche regeering op de noodzakelijkheid werd gewezen om de voordeelen, aan Rusland ten deel gevallen, zooveel mogelijk te beperken en waarin gezegd werd, dat thans het juiste tijdstip was aangebroken, om den invloed van het Belgisch syndicaat te niet te doen. Intusschen zat de Britsche diplomatie niet stil. Sir Robert Hart beproefde elk middel om van de hooge regeering in China gunsten voor Engeland te verwerven. Begeerig om over Bengalen de rijkdommen van Yunnan en Sa Tchouen te kunnen doen afvloeien, was het eene illusie van Engeland om zooveel mogeljjk handelswegen te openen tusschen Birma en China. Weldra deed zich voor Engeland de gelegenheid voor, om zich voordeelige concessiën te verwerven. Nauwelijks toch was een geschil tusschen Frankrijk en En geland betreffende boven-Mekong beëindigd door de vaststelling van eene groote centrale zone, of Engeland, acte nemende van eenige concessiën door China aan Frankrijk in Tonkin gedaan, eischte dadelijk com pensatie daarvoor. Aan dezen eisch werd voldaan door eene voor Groot-Brittannië veel voordeeliger grensregeling tusschen Birma en Yunnan. Bij het op 9 Juni 1897 gepubliceerde verdrag stond China toe, dat drie nieuwe handelswegen tusschen bovengenoemde landstre ken zouden worden geopend en beloofde de mogelijkheid van den bouw van spoorwegen in Yunnan ernstig te zullen overwegen (1). Verder werden drie grenssteden voor den Engelschen handel geopend. (1) 11 Februari 1898 schonk China aan Engeland het recht om den spoorweg van Birma door Yunnan door te trekken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 364